25 éves a világháló

Czipperer Dia, 2014. március 12. 11:13

A mai napon, március 12-én 25 éves lett a világháló, bár az ötlet akkor majdnem a kukában landolt. Azóta sok minden változott, ma már sokunk számára olyan az internethozzáférés, mint a napi betevő falat.

Sok mindenen keresztül ment a világháló azóta, hogy Tim-Berners Lee leírta egy papírra javaslatát arról, hogy egy olyan információs rendszert szeretne létrehozni, amellyel megkönnyítenék az információcserét egyetemek és intézmények között a világ minden táján. Azóta hosszú utat járt be a világháló, ma már mindennapi életünk meghatározó részét képezi.

 

Tim és munkatársai a CERN-ben kifejlesztették a World Wide Webet, amely lehetővé tette az internet grafikai, felhasználóbarát megjelenítését az operációs rendszerekben. Ezzel a lépéssel a hétköznapi emberek számára is elérhető közelségbe került az internet, és lehetővé vált számukra, hogy minimális számítógép-használati ismerettel csatlakozzanak a világhálóra.

 

A web és az internet sokak számára azonos fogalmaknak számítanak, holott valójában két külön dologról kell beszélnünk. Az internet az az infrastruktúra, amelyen a különféle szolgáltatások futnak.

 

Fogalma sokkal előbbre nyúlik vissza, a 60-as években a hidegháborúhoz köthető, amikor is az amerikaiak egy számítógép-hálózat kialakításába kezdtek. Az első ilyen hálózat az ARPANET volt, melyet katonai felhasználók, valamint egyetemek és kormányzati szervek használtak. A tényleges működés 1983-ban kezdődött, amikor az ARPANET-ről leválasztották a katonai szegmenst, és a megmaradó rész neve lett az internet.

 

1991-ben megjelent az első böngésző és szerkesztő, valamint a nyilvánosság számára is elérhetővé vált a világháló. Még ebben az évben Linus Torvalds megalkotta a Linux ingyenes operációs rendszer magját.

 

Egy évvel később már kép és hangfájlokat is lehetett továbbítani a világhálón keresztül, 1994-ben pedig megjelentek az első online boltok, valamint az első rádió és bank is a neten.

 

A 2000-res években vált igazán elterjedtté az internet, amikor a szolgáltatás olcsóbb lett és széles körben elérhetővé vált. 2002-ben kezdődött az ISDN és az ADSL térhódítása.

 

Ám az adatokon és mérföldköveken túllépve valójában hova jutottunk 25 év alatt? Az egész Föld egy hatalmas világfalu lett, melynek mindenki tagja, aki a hálózat része. A határok elmosódnak, inkább csak névlegesek, hiszen országtól, földrésztől függetlenül napi kapcsolatba léphetünk szeretteinkkel, barátainkkal. Néhány évvel ezelőtthöz is képest is drasztikus fejlődés tapasztalható. A betárcsázós internet még biztos sokak számára ismerős, a szélessávú elérés megjelenésével azonban már sokkal nagyobb elvárásokat támasztunk a kapcsolat terén: akár egy fél perces oldalbetöltéstől is ránk tör az idegesség.

 

 

Mindent „kiguglizunk”, átdobjuk e-mailben, megosztjuk közösségi oldalakon. A jó öreg posta sok területen már csupán formalitás, megszokás, bár az e-számlák terjedésével néhány éven belül csak a fizikai csomagok terén és az emberi kapcsolatoknál az érintésnél nem lesz majd kielégítő a virtuális tér. És mindez csak a jégyhegy csúcsa.

 

Néhány fontos mérföldkő számokban

 

1993. szeptember – elindul a Mosaic böngésző Windowsra és Macre

1994. március – elindul a Yahoo

1994. április – megjelenik az első keresőmotor,a WebCrawler, amely támogatja a teljes szövegkeresést

1995 – Java 1.0 megjelenése

1995. augusztus – Internet Explorer 1-es verzió debütálása

1995. szeptember – eBay megjelenése

1995. október – a világ legnagyobb könyvárusa, az Amazon a web felé nyit

1998. április – a WAP megjelenése

1998. szeptember – a Google megalapítása

2001. január – elindul a Wikipédia

2002. március – elindul a Friendster, a korai közösségi hálózatok egyikeként

2003. május – megjelenik WordPress

2003. augusztus – elindul Skype

2004. február – létrehozzák a Facebookot

2004. november – megjelenik a Firefox 1.0

2005. április- feltöltik az első YouTube videót (Én az állatkertben)

2006. júlis – megjelenik a Twitter

2008. január – a HTML5 bevezetése

2008. szeptember – a Google elindítja a Chrome böngészőt

 

További mérfölköveket a Techspot oldalán találsz.