Komplex informatikai rendszer segíti az ÁNTSZ-hez beérkező adatok kezelését

MTI Sajtóadatbank, 2014. március 29. 10:05

Komplex informatikai rendszer segíti ezentúl az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ) beérkező adatok kezelését; a rendszer jelentősen gyorsítja az ügykezelést, a statisztikai jelentések, kimutatások elkészítését - hangzott el a témában tartott pénteki budapesti sajtótájékoztatón.

Kovács Attila helyettes országos tiszti főorvos elmondta, az országos rendszer segítségével rövidül az adminisztrációval, adatrögzítéssel eltöltött idő, valamint a különböző szakterületekről beérkező adatok bármikor összevethetők és naprakészek lesznek. Közölte, nemcsak a belső adatbázisokban történt változás, a honlap fejlesztése is megtörtént. Bizonyos engedélyezéseket már elektronikusan lehet a jövőben intézni és egyes igazgatási díjakat is be lehet fizetni online. A komplex informatikai rendszer országos kiterjesztésére és a nyilvántartások korszerűbbé tételére uniós forrásból 400 millió forintot fordíthattak.
 

A nyáron zárul az a szintén uniós forrásból megvalósuló program, amelynek során új, a vízfelhasználással kapcsolatos nemzeti információs rendszer jön létre, amely az ügyfelek számára felgyorsítja az ügyintézést, hatékonyan támogatja az adatok komplex elemzését, valamint a turisztikai szektor és a lakosság számára az adatszolgáltatást. A jelenleg is zajló projektre 395 millió forint uniós forrást biztosítanak.
 

Az indoklás szerint a rendszer létrehozására azért van szükség, mert mostanáig nagy problémát jelentett, hogy nincs érdemi, hasznosítható informatikai összeköttetés a környezetvédelem határterületi rendszereivel. Emellett még alapszintű összeköttetés sincs a vízhasználattal kapcsolatos adatrendszerek, valamint az ÁNTSZ-OTH által kezelt informatikai rendszerek között.
 

A közlés szerint az adatfeldolgozás a jelenleg meglévő rendszerben lassú és sok ember munkáját igényli, az orvosi kutatások számára nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű és minőségű információ a vízminőség és a lakosság egészségi állapota közti összefüggésekről.
 

Mint írják, ugyanez igaz a fürdővizekre és gyógyvizekre is: az adatok korszerűtlen módon, későn, csak megyei bontásban jutnak el az azt feldolgozó szakemberekhez, és mindez megnehezíti a turisztikai szektor tájékoztatását is. Az emberi fogyasztásra szánt, hazai és külföldi eredetű ásvány- és gyógyvizek esetében is kevés az információ azok élettani és egyéb hatásairól, tartalmáról - olvasható az ÁNTSZ sajtóanyagában.
 

A rendszer szorosan csatlakozik az új informatikai rendszerhez, így szintén lehetővé teszi az elektronikus ügyintézést, az információk országos lefedettségű gyűjtését, elemzését, feldolgozását.