Művészet, lakberendezés és webes technológia találkozása

forrás: Prím Online, 2014. május 29. 15:24

Festménnyé álmodott bútorok: egy izgalmas kezdeményezést arról, hogy miként tud találkozni a művészet a lakberendezés és webes technológia. Somogyi Réka festői kísérletezéseinek újabb állomása találkozása egy művészi alkotásokból lakberendezési tárgyakat álmodó startuppal, a Kooperoo.co-val.

A művészet és a lakótereink egyik találkozási pontja a bútor, s miért ne lehetne maga a bútor, vagy a lakberendezési tárgy, egy ruha vagy kiegészítő maga a művészet üzenetének hordozója? A napokban elindult Kooperoo.co megálmodóinak ars poeticája: „Grafikusok álmaiból gyártunk gyönyörű tárgyakat.”  


A Kooperoo.co egy startup, amely művészek és kézműves műhelyek együttműködését, kooperációját takarja. Egy átlagos tárgyuk előállításához számos szakember közreműködésére van szükség, a művészi grafikán kívül kellhet formatervező, textilnyomda, kárpitos, varrónő, asztalos - innen a név.

 

A Kooperoo.co mögött egy 17 éves digitális nyomda áll, a Mekkora Print, 6 év textilnyomtatási tapasztalattal. A grafikák kisszériás nyomdai sokszorosításon esnek át, csak éppen maga a hordozó nem triviális. A kimeneti médium lehet bútorhuzat, muszlinkendő, leggings, elasztikus miniruha, lámpaernyő.

 

 

Mint startup, arra problémára keresi a megoldást, hogy miként lehet egyedi design elképzeléseket elérhetővé tenni bárki számára. A hamarosan induló webshopban kész tárgyak láthatóak, de bármelyik tárgy (párna, bútor stb.) legyártható bármelyik grafikából.

 

Startup sztoriként elmondható, hogy a technológiai háttér a Startup Pirates februári képzésén körvonalazódott, de ebben a formában, ez az üzleti modell a Hackathon-in-a-Box rendezvényen kapott először nyilvánosságot.

 

A somogyiréka festmények ebbe a folyamatba kapcsolódott be, s a festőnő képei megjelentek bútorokon, párnákon, ruhákon és kendőkön is. Így a festmények több szinten értelmezhetővé válnak. Egyrészt jól mutatnak csupán használati tárgyként, fotelként, párnakén vagy kendőként, ruhaként, másrészt, mivel minden minta mögött egy-egy festmény, tehát egy személyes élettörténet áll, ezért elgondolkoztatnak, és műértelmezésre sarkallnak. Ennyiben más ez, mint egy egyszerű ruha- vagy bútoranyag minta. Lényegében egy térbe kilépő festménykiállítás ez, ahol a felület, amelyen az alkotás megjelenik más, mint a megszokott.


A Paloma, ezen belül a Kooperoo.co és somogyiréka festmények bemutatóterem (1053 Budapest Kossuth Lajos utca 14-16) május 30-án 16.00 órakor nyílik meg a nyilvánosság számára.