Életmentésre is alkalmas lesz egy új gepárdrobot

MTI Sajtóadatbank, 2014. december 6. 10:11

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei olyan, gepárdra hasonlító és videojáték-technológiával irányított robot prototípusát készítették el, amely reményeik szerint tíz éven belül alkalmas lesz emberéletek megmentésére is.

A világ leggyorsabb szárazföldi állata által inspirált robot jelenleg 16 kilométeres óránkénti sebességre, 40 centiméteres ugrásra, biztonságos földet érésre, majd azt követően legalább további 15 percig tartó futásra képes - miközben kevesebb energiát használ fel, mint egy mikrohullámú sütő.

Az MIT kutatói a megfelelő technológiák teljes hiánya vagy legalábbis nehéz elérhetősége miatt a gepárdrobot kulcselemeinek megalkotását a nulláról kezdték. Az újdonságok között van a robotot hajtó 12 darab erős, de könnyű motor, a motorok egyidejű irányítására képes elektronika, valamint egy olyan algoritmus, amely meghatározza, hogy a lábaknak mekkora erőt kell kifejteniük a másodperc töredéke alatt, amikor a talajt érintik futás közben. Utóbbi fejlesztés biztosítja mind a robot egyensúlyának megőrzését, mind a folyamatos haladást.

 



A robotba szerelt számítógép rendszerezi a számos érzékelőből beérkező adatot, és külön utasításokat küld a gépállatot meghajtó motorok mindegyikének. Sangbae Kim, az MIT professzora a szerkezetet "a robotika Ferrarijának" nevezte a költséges fejlesztések és a robot által produkált haladási sebesség alapján.


A kutató szerint a projekt eredményeit számos módon fel lehetne használni a mindennapokban, így többek között új végtagprotézisek, valamint minden terepre alkalmas kerekes székek és járművek fejlesztésében is. A tudósok bíznak benne, hogy a robot tíz éven belül alkalmas lehet emberek kimentésére olyan, veszélyes vagy ellenséges környezetből, ahová túl kockázatos lenne emberi segítséget küldeni.

A szerkezet súlya 31 kilogramm, vagyis körülbelül annyit nyom, mint egy nőstény gepárd. Eddigi fejlesztése öt évbe telt, a költségeket az Egyesült Államok hadügyminisztériuma állta.