Trend Micro jelentés: 2016 az online zsarolás éve

forrás: Prím Online, 2016. augusztus 25. 15:06

Ahogyan azt a Trend Micro Incorporated (TYO: 4704; TSE: 4704) korábban megjósolta, az idei évben számtalan új rosszindulatú támadási módszer jelent meg, ezért 2016 az online zsarolás évének bizonyul – derül ki a vállalat nemrégiben közzétett jelentéséből.

A „The Reign of Ransomware” (A zsaroló vírusok uralkodása) című biztonsági összefoglaló elemzés az év első felében megfigyelhető támadások és biztonsági rések alakulását vizsgálja. A dokumentum részletes adatokat közöl a támadások számának növekedésével és azok hatásaival kapcsolatban. Többek között kiderül a jelentésből, hogy 2016 első felében a zsaroló programok terén 172 százalékos növekedés volt tapasztalható, emellett 3 milliárd dolláros kárt okoztak üzleti e-mailes csalásokkal, és összesen közel 500 biztonsági rést fedeztek fel a különféle szoftvereken. 

 

„A zsaroló programok képesek teljesen megbénítani az áldozatul eső szervezeteket. A kiberbűnözők pedig folyamatosan, kreatív módon fejlesztik módszereiket, így a vállalatok sosem tudhatják, mire készüljenek. 2016-ban eddig a zsaroló programok jelentették a legnagyobb fenyegetést, több iparágban is óriási veszteségeket okozva a vállalatoknak. A szervezetek csak többszintű biztonsági stratégia alkalmazásával szállhatnak szembe az ilyen fenyegetésekkel, amelyek bármikor, bármely ponton megkísérelhetik a behatolást a vállalati hálózatokba” – mondta el Raimund Genes, a Trend Micro műszaki igazgatója.

 

 

A 2016-os év első felének adatai alapján a következő trendeket emeli ki a jelentés:

 

Az év első hat hónapjában összesen 79 új zsarolóprogram-családot azonosítottak, ami több, mint amennyit a 2015-ös évben együttesen találtak. Az új és régi változatok összesítve 209 millió dolláros anyagi veszteséget okoztak a nagyvállalatoknak. A ransomware támadások 2016 első felében az esetek 58 százalékában e-mailen keresztül történtek. 

 

A Trend Micro kutatásai szerint a biztonsági rések és az exploit kitek terén is növekedés és fejlődés volt megfigyelhető. Az Angler használata folyamatosan csökkent, helyébe más exploitok léptek, mint például a Neutrino. Új biztonsági rések és zsaroló programok hozzájárultak ahhoz, hogy az exploit készletek naprakészek és hatékonyak maradhattak. A nem frissített szoftverek továbbra is lehetőséget nyújtanak a támadóknak arra, hogy megfertőzzék a hálózatokat az exploit kiteken keresztül.

 

2016 első felében a Trend Micro 473 biztonsági rést fedezett fel különféle termékekben, ebből 28 az Adobe Flasht, 108 az Advantech Web Accesst érintette, mindez azt mutatja, hogy a cég kutatócsoportjainak munkája számos területet lefed. 

 

„Egy hazai vállalatnak ugyanúgy fel kell készülnie minden fenyegetés kivédésére, mint bármely más vállalatnak a világ bármely pontján. Napjainkban egy-egy újfajta támadási módszer pillanatok alatt képes elterjedni a kiberbűnözők körében világszerte. A Trend Micro megfigyelései szerint ezen a téren napjainkban már egyáltalán nincsenek határok. Igazán hatékony védelmet csak a többszintű biztonsági stratégia nyújt, amely kiterjed az infrastruktúra minden pontjára, beleértve a végpontokat, szervereket és hálózatokat egyaránt” – foglalta össze Bárány Zsolt, a Trend Micro Magyarországért és Romániáért felelős regionális ügyfélmenedzsere.