Két globális kihívást is megoldana Magyarországról az ITSH

forrás: Prím Online, 2016. november 12. 12:49

A hazánkba érkezett innovátorok ötletei nyomán közlekedésbiztonsági és oktatási program kidolgozásába kezd a tizedik évfordulóját ünneplő cég.

A közlekedési baleseteket megelőző rezgő cipőfűző és ruházat, a veszélyes helyzeteket színes fénnyel jelző okosjárda, a hátrányos helyzetű gyerekeket programozásra tanító, mobil számítástechnikai tantermekre építő lépcsőzetes képzési program – a legfontosabb megoldási javaslatok, amelyeket a háromnapos Innovation Boot Camp rendezvényen részt vevő külföldi és hazai innovátorok találtak ki. A tízéves magyarországi jelenlététét most ünneplő IT Services Hungary (ITSH) által a héten megszervezett esemény célja az volt, hogy az ENSZ Fenntartható Fejlődési céljai közül kiválasztott kihívásokra a meghívott lángelmék olyan digitális megoldásokat találjanak ki, amelyek kidolgozását és megvalósítását hazai szakembergárdával tudja majd segíteni az ITSH. Magyarország legnagyobb IT-foglalkoztatója az ötletek továbbvitelére külön projektcsapatot hozott létre, emellett várja további partnerek jelentkezését, akik részt vennének a projektekben és támogatnák a kezdeményezések megvalósulását.

 

A közlekedésbiztonság és az oktatás globális kihívásaira a világon is újszerű, innovatív megoldási javaslatokat dolgozott ki a Magyarországon megrendezett Innovation Boot Camp rendezvény során a tízfős, külföldi és hazai innovátorokból álló szakembergárda – jelentette be Chris Wilson, az eseményt szervező IT Services Hungary (ITSH) ügyvezető igazgatója, illetve Jason Romeyko világhírű kreatív guru, az Innovation Boot Camp mentora. A tízéves magyarországi jelenlététét most ünneplő ITSH által november 7-9. között megszervezett esemény célja az volt, hogy az ENSZ Fenntartható Fejlődési céljai közül kiválasztott kihívásokra a meghívott lángelmék olyan digitális megoldásokat találjanak ki, amelyek kidolgozását és megvalósítását hazai szakembergárdával tudja majd segíteni az ITSH.

 

 

Digitális megoldások a biztonságosabb közlekedésért

Az innovátorok által javasolt első megoldáscsomag az ENSZ 11. célkitűzéséhez (Fenntartható közösségek és városok), ezen belül is a közlekedésbiztonsághoz kapcsolódik. „Manapság az okos készülékeikbe belefeledkező járókelők gyakran a motorhang alapján érzékelik az autók közeledtét, amikor átkelnek az úttesten, ezért a jövőben egyre nagyobb kihívást és közlekedésbiztonsági kockázatot jelenthetnek a gyakorlatilag hang nélkül működő elektromos és önműködő autók, járművek” – magyarázta az egyik kiválasztott problémakört Jason Romeyko, az innovátorok csapatának vezetője. A probléma súlyát mutatja, hogy az Amerikai Közlekedésbiztonsági Hivatal tanulmánya szerint az elektromos autók 19 százalékkal növelhetik a gyalogosokat érintő közlekedési balesetek számát. „A célunk tehát az volt, hogy olyan innovatív megoldást találjunk, amely segít megelőzni a jövőben az extrém halk elektromos autók okozta baleseteket” – mondta Jason Romeyko.

 

Az innovátorok egy több elemből álló komplex közlekedésbiztonsági pilot programot dolgoztak ki „District XIII” munkacím alatt, amelyet első körben egy földrajzilag jól behatárolt területen, a XIII. kerületben lehetne megvalósítani. „Azért a XIII. kerületre esett a választásunk, mert itt az egyik legmagasabb a közlekedési balesetek száma, egyben ez az egyik legnépesebb kerület is Budapesten” – mondja Jason Romeyko. Az innovátorok komplex program több elemből építkezne: 

 

„Ezekkel a megoldásokkal biztonságosabbá tehetők az útkereszteződések a gyalogosok, a kerékpárosok és az autósok számára, és hatékonyan csökkenthető a halk elektromos autók térnyeréséből következő veszélyhelyzetek száma” – véli Jason Romeyko. Szerinte a XIII. kerületben végzett pilotra építve a javaslatuk globális megoldássá is fejleszthető.

 

Egyidejű megoldás a hátrányos helyzetű gyerekek oktatására és az informatikushiányra

A másik nagy kihívás, amelyre konkrét javaslatcsomagot dolgoztak ki az Innovation Boot Camp során az innovátorok az ENSZ 4. Fenntartható Fejlődési céljához, a minőségi oktatáshoz, ezen belül is a hátrányos helyzetű gyerekek oktatásához kapcsolódik. „A hátrányos helyzetű gyerekek esetében problémát jelent, hogy sokuk idő előtt abbahagyja a tanulást, így jelentős hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon. Mindeközben 22 ezer informatikus hiányzik Magyarországon. Ezt a két kihívást kezelné egyszerre a „Coding Ladder Project” – magyarázza Jason Romeyko. Ez a komplex programjavaslat is több elemből építkezne:

A program előbbiek mellett lehetővé teszi a gyerekek, fiatalok fejlődésének nyomon követését, és nagyban segítheti az informatikai szektor megfelelő munkaerő-utánpótlását. „Egyszerre tehát két munkaerőpiaci kihívást oldhatna meg a program, amelyet szintén ki lehet fejleszteni globális megoldássá is” – mondta Jason Romeyko.

 

A jövő most kezdődik

„Olyan meggyőző ötletek születtek, hogy mindkét területen elkezdjük a programok részletesebb kidolgozását annak reményében, hogy minél több elemüket meg tudjuk valósítani a hazai szakembergárdánk segítségével” – mondta Chris Wilson, az IT Services Hungary ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy ennek érdekében külön projektcsapatot hoztak létre a cégen belül, amelynek feladata az ötletek megvalósíthatóságának vizsgálata, a potenciális partnerek megkeresése, az elvégzendő IT-fejlesztési feladatok azonosítása lesz. „Az Innovation Boot Campen születő ötleteket magyar szakemberek segítségével fogjuk megvalósítani a következő hónapokban, az így létrejövő megoldásokat pedig az ENSZ rendelkezésére bocsátjuk” – emelte ki Chris Wilson. „Ezzel azt is be kívánják mutatni, hogy Magyarország, illetve az itthon dolgozó magasan képzett munkaerő tevékenyen részt tud – illetve részt is kíván venni – a világ jobbá tételében” – mondja.