A Netlife-ot is elérte az IoT láz

forrás: Prím Online, 2016. december 21. 10:29

Egy egyetemi projekt keretében az egyik hallgató a Netlife közreműködésének köszönhetően próbálhatta ki az SAP Internet of Things szolgáltatását. 

Feladata az volt, hogy érzékelők adatait eljuttassa az SAP HANA felhőszolgáltatásába, majd ezeket megjelenítse. A projekt sikerét mi sem példázza jobban, hogy az említett hallgató azóta ajánlatot kapott a Netlife-tól, így már ő is a cég sorait erősíti.

 

A feladat elvégzéséhez a HANA „Internet of Things Services”-t használta a felhő oldaláról. Hardver oldalról egy Raspberry Pi 2-t, valamint két TI SensorTag Bluetooth érzékelőegységet kapott. A megjelenítéshez (a Netlife-hoz hűen) az SAP legújabb megjelenítési formáját, a web alapú SAP Fiori-t használta.

 

Az Internet of Things Services használatához, hozzá kell adnunk eszközöket, valamint, hogy milyen üzeneteket kívánunk küldeni a felhő és az eszköz között és/vagy az eszköz és a felhő között. Ezekben az üzenetekben tudjuk megadni a szenzor adatokat, parancsokat, vagy bármilyen információt, amit szeretnénk küldeni. Az üzenetek feldolgozásához a felhő oldaláról van előre elkészített szolgáltatás, de készíthetünk akár sajátot is. Az eszköz oldaláról viszont nekünk kell elkészíteni az alkalmazást, ami kezeli az adatok kinyerését a szenzorról, valamint azok továbbítását a felhő felé, vagy akár az üzenetek fogadását a felhő felől. Maga a kapcsolat lehet HTTP POST vagy WebSocket alapú is.

 

 

Jelen esetben a projekthez WebSocket kapcsolatot alakított ki a hallgató a Raspberry Pi és a HANA között. Ehhez Node.js futtatókörnyezetben futó alkalmazást használt, operációs rendszernek pedig a Debian Linux egy a kifejezetten Raspberry Pi-ra írt Raspbian változatot használta. Ez az alkalmazás kezelte a kapcsolatot a szenzorral, ez olvasta ki a szenzor adatok értékeit, valamint ez küldi tovább ezeket az adatokat a felhő felé a megfelelő formában.

 

Az Internet of Things szolgáltatás alapértelmezetten a fogadott adatokat tárolja egy adatbázis táblában, valamint a megjelenítéshez egy beépített OData szolgáltatást nyújt. Ezt használva a hallgató, egy Fiori web alkalmazást hozott létre WebIDE online fejlesztőkörnyezetben. Az elkészült webalkalmazásban megtekinthetjük az adatainkat táblázatos formában, valamint diagramm formában is.

 

A hallgató ezzel nemcsak sikeresen teljesítette a feladatát, de rengeteg tapasztalatot szerzett az SAP legújabb technológiáiból, valamint az IoT világából is.