Minden, amit az ínygyulladásról tudni lehet

forrás: Prím Online, 2020. február 14. 15:39

Ki ne találkozott volna már az ínygyulladás jellemző tüneteivel, a vérző, érzékeny fogínnyel vagy épp az érzékeny fogakkal? Ilyenkor lehetőleg minél előbb érdemes felkeresni egy megbízható fogorvost.

 Az ínygyulladás kialakulása

 

Ez az a betegség, amivel valószínűleg mindenki találkozik élete során. Mivel az első tünetek nem mindig olyan szembeötlőek, így az ember hajlamos szó nélkül elmenni az esetleges vérző fogíny mellett. Arra nagyon fontos figyelni, hogy ha nem keresünk fel időben egy jó fogorvost, akkor egészen hosszúra nyúlhat ennek az amúgy apró problémának a kezelése. 

 

Az ínygyulladást nem úgy kell elképzelni, hogy egyik napról a másikra begyullad és kész a baj, hanem hosszú idő alatt, lassan fejlődik ki. Pont ezért fontos, hogy már az első jeleknél foglaljunk időpontot fogorvoshoz, mert magától nem fog elmúlni, hiába áltatjuk magunkat. Ha nem figyelünk eléggé, akkor akár a fogak elvesztéséhez is vezethet ez a probléma. 

 


Az alapvető okot az ínygyulladás kialakulásához a rossz szájhigiénia szolgáltatja. Egy fogmosás elmarad? Na bumm, nem dől össze a világ. Ugye, hogy ismerős? Sajnos ez már pont elegendő a káros folyamatok elindulásához, ezért lehetőleg fektessünk kiemelt hangsúlyt a megfelelő fogápolásra. Ez pedig nem csak a fogkefe-fogkrém összeállításból áll, hanem a fogközök megtisztítása is ide tartozik, akárcsak a szájvíz használata. 

 

Ha ezek elmaradnak, akkor kialakul a fogakon az úgynevezett dentális plakk, ami a fogak károsodásához, szuvasodásához vezet. Mivel ebben jócskán élnek baktériumok, így nem a legjobb hagyni, hogy jelen legyen a szánkban, hiszen később ebből lesz a fogkő is. 

 

Megelőzés és kezelés

 

Itt is igaz, hogy sokkal könnyebb megelőzni a problémát, mint kezelni. A leghatékonyabb megelőzés az alapos és megfelelő szájhigiénia. A fogápolás rendszerességében és persze annak helyességében rejlik igazán a dolog nyitja. Tehát a napi 2-3 fogmosás kötelező, és persze a fogselyem használata is erősen ajánlott. A fogkő rendszeres eltávolítása is félévente ajánlatos, hogy biztosan ne legyen problémánk a későbbiekben. 

 

Ha már megvan a baj, akkor a kezelés sem egy nagy ördöngösség. Ha még időben elcsípjük és egy enyhe gyulladást kell kezelni, az egyszerű, hiszen csak a fogkőtől kell megszabadulni, és már indulhat is a regeneráció. Ilyenkor nagyon fontos a megfelelő fogápolás megtanulása. 

 

Amennyiben komolyabb a gyulladás, akkor akár antibiotikum szedése is indokolttá válhat. Ebben az esetben többféle krém alkalmazása is segítheti a gyógyulást.

 

Nagyfokú elhanyagolás esetén megjelenik a fogak mellett a tasak, aminek következtében az íny elválik a fogtól, és ez további kezeléseket tehet szükségessé.