Minőségi pergető orsók a ragadozó halas horgászatokhoz

forrás: Prím Online, 2020. szeptember 3. 20:04

A korszerű pergető orsókra elsősorban a kidolgozottság, a könnyű felhasználás, valamint a megbízhatóság jellemző. Ezekre a tulajdonságokra persze szükség is van, ha eredményesek szeretnénk lenni a ragadozó halas horgászatok alkalmával.

A bejegyzés keretei között a pergető orsó választása kapcsán igyekszünk segíteni, rávilágítva a legfontosabb szempontokra és tényezőkre.

 

A pergető horgászat lényegéről röviden

 

Más néven műcsalis horgászatként is szokás emlegetni ezt a műfajt. Lényegét tekintve a ragadozó halak táplálékául szolgáló kistestű halak mozgásának utánzása a cél annak érdekében, hogy a ragadozókat sikerüljön kapásra ingerelni.

 

A pergető horgászat nem egy egy helyben ülős időtöltés. A horgász bedob, majd szép ütemesen elkezdi maga felé tekerni a műcsalit, a csalihal mozgását leginkább utánzó ütemben. A művelet végeztével újabb dobás, újabb tekerés, majd ez így ismétlődik akár száznál is több alkalommal egy nap.

 

Egy modern pergető orsóval szemben támasztható jogos elvárások

 

A folyamatos tekerés és damilcsévélés bizony nem kis megterhelést jelent a felszerelésnek, beleértve ebbe természetesen a pergető orsót is. Ennek szellemében a stabil szerkezet, valamint a minőségi anyagok megléte kulcsfontosságú a hosszabb időtávban történő zavartalan használathoz.

 

A minőségi pergető orsó ezenfelül alacsony önsúllyal rendelkezik, hogy a horgász kezét ne terhelje feleslegesen. A dobról zavartalanul pereg le a zsinór, elősegítve ezáltal a minél távolabbi dobások hatékony kivitelezését.

Természetesen a könnyen szabályozható, ugyanakkor megbízhatóan működő fékrendszer is jogos elvárás egy korszerű pergető orsóval szemben. Ennek a jelentősége akkor értékelődik fel, amikor nagyobb halat sikerül akasztani, és a megiramodó ragadozónak bizony engedni kell a damilt a fárasztás ideje alatt.

 

Fontos szempontok, amiket pergető orsó választásakor célszerű figyelembe venni

 

Az egyik legfontosabb kérdést a pergető orsó mérete jelenti. Ez értelemszerűen attól függ, hogy milyen vízen, mekkora távolságra és milyen halakra szeretnénk horgászni. Példának okáért egy könnyed balinhorgászathoz vagy sügérpergetéshez bőven elég a kisebb orsó is.

 

Ellenben egy folyami süllőzéshez vagy csukázáshoz már nem árt az sem, ha a felszerelésben vannak tartalékok. A nagyobb orsó segítheti a távolabbi dobások zavartalan kivitelezését, tovább növelve ezáltal a horgászat eredményességének a sanszát.

 

Persze az orsóválasztásnál az anyagi szempontok is szerepet játszanak. Amennyiben évente csak pár alkalommal pergetünk, akkor az igényeinket egy közepes modell is kiszolgálhatja. Rendszeresen pergetve, esetleg versenyeken is elindulva ugyanakkor mindenképp megéri beruházni egy komolyabb és minőségibb modellbe.