ABB KNX-technológiával újul meg az „Azure the Oceanic” ikonikus épülete

forrás: Prím Online, 2021. november 3. 11:12

A „Kőbe zárt zene” videosorozat címe arra a gondolatra utal, melyet írók és költők, köztük Wolfgang von Goethe is népszerűsítettek, miszerint az „építészet kőbe zárt zene”.  A pár perces filmalkotások áttekintik az épület tervezését az elhelyezkedés, környezeti hatás, funkció és az új technológiák alkalmazása szempontjából.  

Az indiai Chennai-ban található Hotel Oceanic fénykorában, az 50-es években maga volt a luxus, a csillogás, ahol gyakran szálltak meg filmcsillagok, sőt, még maga az indiai krikettválogatott is! Miután a szállót bezárták, állapota romlani kezdett, és a jelentős múlt dacára lassan feledésbe merült.  A hely szelleme csak az utóbbi időben kezd új életre kelni, mégpedig egy látványos lakókomplexum formájában, mely az „Azure the Oceanic” nevet kapta.

 

 

Tervezője a szingapúri WOW Architects iroda, és felújításával várhatóan még 2021-ben elkészülnek.  Az iroda alapítói – Wong Chiu Man és Maria Warner Wong – mindketten komoly tapasztalattal rendelkeznek az ilyen és ehhez hasonló különleges projektek megvalósítása terén.  Az Azure the Oceanic tervezése során az eredeti szállodaépület progresszív szellemiségéből merítettek inspirációt, mely a környezet iránti felelősség modern kori követelményével egészült ki.

 

Az épület egyik különlegesen egyedi része a Seashell-pavilon. Az épület két tömbből áll, melyek hatalmas ujjak gyanánt kapcsolódnak egymásba. Az egyik falban szobor pavilont helyeztek el, mely a környezettudatosság szimbólumaként köti össze a földet, a tengert és az eget. 

 

 

A tervek kidolgozására azután került sor, hogy az építészek megállapodtak a helyi hatóságokkal: nem egy tömör épületet alkotnak, hanem olyat, amelyik keretbe foglalja a Bengáli-öböl látképét. 

 

A természet és a fenntarthatóság tematikája hatalmas üvegablakokkal egészül ki, melyek kapcsolatot teremtenek a külső környezet és a belső terek, illetve az alagsorban található esővízgyűjtő tartályok és a tetőn elhelyezett napelemek között. 

 

 

Az épületben ABB KNX-technológiát építettek ki az olyan funkciók vezérlésére, mint például a világítás. Ez a megoldás csökkenti a felhasznált energia mennyiségét, miközben a kényelem és a biztonság magasabb szintjét kínálja az ott lakóknak. A rozsdamentes acélból készült Millenium kapcsoló termékcsaládunk tökéletesen illeszkedik a belsőépítészeti megoldásokhoz. 

 

A „Kőbe zárt zene” sorozat további részei ezen a linken tekinthetők meg.