Így vált e-autókra a Schneider Electric

forrás: Prím Online, 2022. december 12. 09:54

Teljesen elektromos autókból álló flottára tér át a Schneider Electric, Magyarország élen jár a folyamatban. Globális szinten 2030-ig tervezik, hogy minden hagyományos motorral szerelt gépkocsit lecserélnek, de ez hazánkban akár előbb is megvalósulhat. Az áttérés az e-autózásra gyökeres szemléletváltást is jelent, ezt segítik otthoni töltőberendezéssel, hozzájárulással a töltés költségéhez és vezetéstechnikai tréninggel is. A tervek szerint a Schneider Electric gépjárműflottájának negyedét jövő év közepére már teljesen elektromos autók adják Magyarországon, az első nagyobb keretet éppen a napokban veszik át.

Jelentős fejlesztésbe kezdett járműflottája kapcsán a Schneider Electric, ez része a társaság fenntarthatósági célkitűzéseinek. A világ legfenntarthatóbban működő vállalatai közé tartozó cég 2025-re tervezi elérni a karbonsemleges működést, 2030-ra pedig a nettó zéró CO2 kibocsátást. Ennek érdekében a társaság teljes autóflottáját is elektromos járművekre cseréli. 

 

Globálisan a bevezetés üteme elsősorban attól függ, hogy az adott országban milyenek a járműhasználati szokások, illetve hol tart az e-autózáshoz szükséges általános infrastruktúra, így például a nyilvános töltőhálózat kiépítése. A magyar menedzsment azonban úgy döntött, hogy úttörő szerepet vállal és aktív intézkedésekkel segíti az átállást, illetve az e-autózáshoz szükséges szemléletváltást. Ennek köszönhető, hogy a Schneider Electric hazánkban gyűjtött tapasztalatai más országokban is mintául szolgálhatnak majd a teljesen elektromos autókból álló flotta kialakításához, az ehhez szükséges folyamatokhoz. 

 

A Schneider Electric Magyarországon közel 300 céges autót üzemeltet, az átállás részeként közel 70 elektromos gépjármű van már szállítás alatt, amelyek közül az első 20 már meg is érkezett a vállalathoz és hasonló nagyságrendben érkezik e-autó a céghez 2023 első negyedévében is. Ez egyben azt is jelenti, hogy a jövő év közepére a már most is használt járművekkel együtt a gépkocsik közel negyede elektromos lesz a vállalati flottában. 

 

 

„A járműflotta cseréje kapcsán először felmértük munkatársaink körében, hogy mit gondolnak az e-autózásról és hogyan viszonyulnak ehhez a technológiához. Örömmel tapasztaltuk és büszkeséggel tölt el minket, hogy jóval nagyobb volt az érdeklődés, mint amire számítottunk. Az e-autókra történő átállás a vállalatunk alapvető értékeiből, a fenntarthatóságra és a hatékonyabb működésre való törekvésből fakad, de az egész projekt során törekszünk arra, hogy a munkavállalóink minden esetben érezzék, hogy számunkra ők és az élhetőbb jövő megteremtése a legfontosabb” – mondta el Ivanov Katalin, a Schneider Electric országos HR igazgatója. 

 

Az elektromos járműveket azok a munkatársak kapják, akik munkakörükből vagy pozíciójukból adódóan vállalati gépjárművet használnak. Az átállást ösztönzi, hogy közülük bárki kérheti, hogy hagyományos robbanómotoros autóját elektromosra cserélje a cég, függetlenül attól, hogy a jelenleg használt gépkocsi életciklusa hol tart, ráadásul ez a lehetőség folyamatosan nyitva áll mostantól. A cég fenntarthatóság iránti elkötelezettségét mutatja, hogy az energia- és fenntarthatósági tanácsadással foglalkozó szolgáltatóközpontjában a vállalati autó használatára jogosultak közül mindenki elektromos járművet kap. 

 

Az e-autók használata kapcsán egyelőre kulcskérdés a megfelelő töltési infrastruktúra megléte. A Schneider Electric ezen a területen is a lehető legteljesebb támogatást nyújtja munkatársainak. A budapesti központnak otthont adó irodaház garázsában elektromos töltővel ellátott parkolóhelyek találhatók, melyeket térítésmentesen használhatnak az e-autóval közlekedő kollégák, az elérhető töltők számát az elektromos flotta növekedésével arányosan tovább bővítik a következő években.

 

“Azoknak a kollégáknak, akik vállalják az otthoni töltés megoldását, a Schneider Electric saját otthoni töltőberendezését biztosítjuk, és a felszerelését valamint beüzemelését bruttó 120 ezer forinttal támogatjuk. A mindennapi használat költségeihez is hozzájárulunk: nagyságrendileg 2-2,5 otthoni töltés, tehát közel 1000 km távolság megtételéhez elegendő elektromos energia díját fedezi az erre a célra bevezetett kompenzáció. Fontos, hogy az elektromos autókra való átállás egy felelősen gondolkozó vállalat részéről állandó odafigyelést igényel, így a Schneider Electric-nél folyamatosan figyelemmel kísérjük a körülöttünk zajló változásokat, illetve munkavállalóink visszajelzéseit, hogy optimalizálhassuk a folyamatokat és mindenki megelégedésére használhassa a járműveket. Számunkra ez az elmúlt évek egyik legnagyobb, egyben az egyik legnagyszerűbb szemléletformáló feladata” – számolt be az átállást segítő intézkedésekről Ivanov Katalin.

 

Mivel az e-autók súlya meghaladja a robbanómotoros kocsik tömegét és nagyobb nyomatékkal is rendelkeznek, vezetéstechnikailag is teljesen másképpen viselkednek, mint a korábbi cégautók. Éppen ezért a Schneider Electric vezetéstechnikai tréningeket is biztosít azon munkavállalói számára, akik e-autóra cserélik gépjárműveiket, hogy minél jobban érezzék, hogyan viselkednek ezek az autók és ezáltal is minimalizálják a balesetek kockázatát.