Az új kölcsön kamatfelára 2 százalék, messze drágább, mint a felváltott hitelrész 0,425-0,475 százalékpontos felára. Ám időközben az amerikai Moody's Baa3-ra, az S and P BBB pluszra értékelte le - negatív kilátással - a KPN 22,8 milliárd eurós adóságát; a negatív kilátás immár a "szemétkötvény" kategóriára nyílik. A KPN az első a volt nyugat-európai távközlési monopóliumok közül, amely ilyen közel került ehhez. A KPN 34,9 százaléka még állami kézben van.
A hitelminősítők nehéznek tartják az adósság finanszírozását, de a most kölcsönző bankok kiutalását a piac mégis bizalmi szavazásként értékelheti. - Már gyülekeztek a dögkeselyűk, de most elrepülhetnek máshová, és nyugodtabban folytathatjuk üzleti tevékenységünket - mondták a távközlési vállalatnál.
A KPN iránti befektetői bizalom megrendült, amikor tíz napja bejelentették, hogy a Belgacommal tervezett egyesülésből egyelőre nem lesz semmi. Közben a KPN-nek eddig csak viszonylag csekély összegeket sikerült begyűjtenie külföldi távközlési részesedései eladásából, pedig ebből 5 milliárd eurónyi adósságcsökkentés lehetőségére számított még tavasszal.
A vezérváltás hétfő délután még nem volt elintézve, habár a cég egy szóvivője már reggel elmondta, hogy Paul Smits vezérigazgató a társaság iránti bizalom növelése végett kész lemondani. Helyére minden bizonnyal a holland posta vezetője, Ad Scheepbouwer lép.
A KPN részvénye 97 százalékot vesztett tavaly március óta a külföldi terjeszkedés és a harmadik generációs mobilkoncessziók költsége miatt. Hétfő délután a KPN 2,60 eurót ért az amszterdami értéktőzsdén, 0,22 euróval, azaz 9,24 százalékkal többet, mint pénteken záráskor. A részvény 2,65 eurón nyitott, és napközi csúcsa 2,74 euró volt.