IT-technológia és ECDL-vizsga látássérültek számára

Kovács Attila, 2002. július 25. 14:22
Július 24-én sajtótájékoztató keretében mutatták be a budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Karának Alkalmazott Informatikai Intézetében létrehozott, a vakok és gyengén látók számára használható számítógépes technológiát, amelyen többek között a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság által terjesztett ECDL, azaz az informatikai írástudást nemzetközileg szabványos keretek között igazoló bizonyítványt a látássérültek is megszerezhetik.
Az NJSZT és a főiskola együttműködésének eredményeképpen mára olyan komplex képzési program is létre jött, amelynek alapján a programban részt vevő vak fiatalok arra vállalkoznak, hogy ECDL-vizsgát tesznek.

A főiskola látássérülteket támogató informatikai laborja gépenként 4-500 ezer forint értékű speciális kiegészítéseket tartalmaz (beszélőprogram, magyar beszélőmotor-szoftver, lapolvasó és meghajtó szoftvere, optikai karakterfelismerő programcsomag, beszédszintetizátor, képernyőolvasó). A képzés a vakok számára ingyenes, a vizsgakártyát pedig az NJSZT ECDL Irodája annak a nyolc fiatalnak ajánlotta fel, akik elsőként vállalkoztak, hogy az ECDL Start moduljaiból vizsgát is tesznek.

Az Európában is elsőnek számító, a vakok számára szervezett, ECDL-vizsgát eredményező informatikai tanfolyam és a létrehozott technológia sajtóbemutatóján részt vett Bakonyi Péter, az IHM helyettes államtitkára, Sima Dezső, a főiskola informatikai karának a főigazgatója és Alföldi István, az NJSZT ügyvezető igazgatója.