eReformatika

MTI Sajtóadatbank, 2003. április 30. 07:05
[smallimage 1 left] Bölcskei Gusztáv református püspök és Kovács Kálmán informatikai miniszter egyaránt új időszámítás kezdetének nevezte, hogy egy számítógépes óra elindításával "elhelyezte" az eReformatika virtuális kultúrintézet "alapkövét" kedden Debrecenben, a Református Kollégium dísztermében.
Kovács Kálmán hírközlési és informatikai miniszter az ünnepségen kitért arra, hogy a tárca az elmúlt hónapokban 100 millió forinttal támogatta egyházi szervezetek pályázatait.

Bejelentette: az eVilág program keretében két héten belül újabb 300 millió forintos pályázati keretet ír ki a minisztérium kulturális értékek digitalizálására, amelyre az egyházak is pályázhatnak.

A szaktárca vezetője szólt arról, hogy az eMagyarország program keretében 2004. május 1-jéig az évszámmal megegyező "eMagyarország Pontot" alakítanak ki.

Kovács Kálmán szerint e pontok kialakításában is jól együttműködhetnek az egyházakkal, ugyanis elképzelhető, hogy egy-egy településen egyházi intézménybe telepítik az ePontokat.

Ezzel összefüggésben szólt arról is, hogy eddig 300, korábban felszámolásra ítélt kistelepülési postahivatalban alakítottak ki internetes hozzáférési lehetőséget, és további együttműködésről is tárgyalnak a Magyar Postával.

A hírközlési miniszter a debrceni eReformatika 2003 konferencián beszélt arról, hogy felmérések szerint a magyar felnőtt lakosság 80 százaléka digitálisan írástudatlan.

- Ezért a fejlesztési támogatásoknak az esélyteremtést is szolgálniuk kell - mondta.

A miniszter szerint ezt szolgálják a Neumann-év programjai, amelyek közül kiemelte a PC-k vásárlására vonatkozó 60 ezer forint évi adókedvezményt, valamint a svéd modell bevezetését, miszerint a munkáltatók két év használat után ingyen és járulékmentesen átadhatják a számítógépeket alkalmazottaiknak.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke az esemény kapcsán úgy fogalmazott: "ilyet még nem látott a díszterem, és ilyet még nem láttak a díszteremből".

Bölcskei Gusztáv ezzel arra utalt, hogy első ízben követhették nyomon a díszteremben történeteket online internetközvetítéssel a világ minden pontján.

A református püspök szerint a XXI. században a hit és a tudás újfajta szövetségére van szükség.

- Meg kell keresni azokat a tartalmakat, amelyekben megjeleníthető ez a szövetség - tette hozzá.

Bölcskei Gusztáv elmondta: a tiszántúli református egyházkerület négyszáz gyülekezete közül már 120-ban van számítógép egy hároméves fejlesztési program eddigi eredményeként.

Az eReformatika virtuális kultúrintézet létrehozását azzal indokolta a püspök, hogy azáltal teremthető meg a kapcsolat a földrajzilag egymástól távol eső magyar ajkú és református közösségek, múzeumok, könyvtárak és iskolák között.

Az eReformatika kulturális projekt keretében Debrecen nagy hírű kollégiumának több évszázados gyűjteményei válnak majd hozzáférhetővé a digitális feldolgozást követően.

Az eReformatika - Bölcskei Gusztáv szerint - alkalmas a múlt bemutatására, mint virtuális múzeum, a jelen bemutatására, mint digitális könyvtár, és egyszersmind a jövő letéteményese is, mint távoktatási centrum.

- Az eReformatika projekt kapcsolódik az Informatikai és Hírközlési Minisztérium eMagyarország programjához, amelynek keretében a tárca partnereként kisebb-nagyobb falvakban közösségi internetelérési pontokat alakítunk ki - hangsúlyozta Bölcskei Gusztáv az eReformatika 2003 konferenciát követő sajtótájékoztatón.

A református egyház által készített játékfilmet: az "Isten derűs arca Bereg keresztyén lelke" című - a beregi református értékeket egy történet keretében bemutató - alkotást elsőként az eReformatika résztvevőinek vetítették le.