A történelem legnagyobb interaktív csatája

Vértes János, 1999. augusztus 16. 16:56
Úgy tűnik, hogy Kaszparov sakkmérkőzése a világ ellen, amely az MSN oldalain bő egy hónapja zajlik, nagyobb érdeklődést vált ki, mint a világbajnok 1997-es párosmérkőzése az IBM Deep Blue ellen: az elmúlt négy hétben a tanácskozási sakkparti oldalait több mint hatmilliószor töltötték le.
Az érdeklődés fokozódásának nem a sakk szélesebb körben való elterjedése, hanem az internet más minőségű szerepeltetése lehet a magyarázata. Két évvel ezelőtt a gép és az ember küzdelmében az internetezők csak megfigyelőként vehettek részt, most viszont mindenki leadhatja saját szavazatát, hogy aznap mit kellene lépni Garry Kaszparov ellen. Az egyik nap Kaszparov, a másik nap „a világ” lép, s valóban nem túlzás azt állítani, hogy ezúttal az egész világ Kaszparov ellenfele, hiszen már 79 különböző országból jelentkeztek be „játékosok” és álltak elő saját lépésjavaslatukkal.

Ezek a lépések nem is rosszak, magát a világbajnokot is meglepte, hogy 16 lépés után az állás még egyensúlyban van, a „világ” eddig minden támadási kísérletet sikeresen hárított. Danny King, a történelmi sakkmérkőzés vezető kommentátora úgy véli, hogy ez a spontán kialakuló sakk-világválogatott a legjobbat hozhatja ki Kaszparovból, a világbajnok igen erős játékra van kényszerítve, ha győzni akar. A világválogatottnak persze nagyszerű segítői is vannak. Az MSN oldalain olyanok elemzik folyamatosan a partit, mint a 16 éves Etienne Bacrot, aki már 14 éves korában teljesítette a nemzetközi sakknagymesteri normát; a 19 éves Florin Felecan, Amerika legjobb ifjúsági sakkozója; a 15 éves Irina Krush, az Egyesült Államok olimpiai csapatának legifjabb tagja és a német Elisabeth Pahtz, aki a maga 14 életévével a világranglista nyolcadik helyezettje. A szervezők stílusérzékét dicséri, hogy a történelem első valóban világméretű internetes csatájának kommentálását a következő generációra bízta, olyan fiúkra és lányokra, akik számára az a csoda, hogy a történelem korábbi csatáit nem az interneten vívták...