Az Advent fellebbez a BTC-vel kapcsolatos döntés ellen

MTI Sajtóadatbank, 2003. május 15. 11:21
Az amerikai-brit Advent pénzügyi befektető csoport szerdán közölte: fellebbez a bolgár BTC távközlési céggel kapcsolatos privatizációs döntés ellen. A bolgár privatizációs ügynökség felügyelő bizottsága nem járult hozzá, hogy aláírják a pályázat győztesével, az amerikai Viva Ventures holdinggal az adásvételi szerződést a bolgár telefontársaság, a BTC 65 százalékára.
A Viva Ventures, amely az Advent International bécsi székhelyű leánycége, 260 millió eurós vételi ajánlatot tett, továbbá ígéretet arra, hogy a következő öt évben további 700 millió eurót fektet a cégbe. A felügyelő bizottság több eljárási hibára is hivatkozott döntése meghozatalakor, azonban a bolgár kormányfő, Szimeon Szakszkoburggotszki a döntésről nyilatkozva azt emelte ki, hogy a privatizáció révén túl sok munkahely szűnt volna meg. A miniszterelnök kijelentette továbbá: nem engedi, hogy politikai hatások érvényesüljenek a döntés meghozatalakor.

A bolgár privatizációs ügynökség közölte: az okok egyike az is, hogy az ügylettel a BTC részvényeit olyan cégeknek lehetne átjátszani, amelyeket adóparadicsomokban regisztráltak, és ez nincs összhangban a bolgár privatizációs stratégiával.

A felügyelő bizottság egyhangú döntéssel utasította a privatizációs szervezet igazgatótanácsát: tekintse át a lehetőségét annak, hogy a második helyen jelölt török Koc Holding és a Turk Telecom konzorciumával folytassák a tárgyalásokat. A második helyen végzett törökök 235 millió eurós vételi ajánlattal álltak elő, de kevesebb dolgozót akarnak elküldeni. Az Advent azt tervezte, hogy négy év alatt a BTC állományát a jelenlegi 24 800-ról 18 300-ra csökkenti, míg a török konzorcium javaslata az volt, hogy a foglalkoztatottak számát három év alatt 20530-ra mérsékli. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) eközben sürgeti Bulgáriát, hogy a hosszan elhúzódó privatizáció befejezésével biztosítsa arról a külföldi befektetőket: képes eleget tenni ígéreteinek.

A bolgár kormány március óta halogatja a BTC távközlési vállalat és a Bulgartabak dohányipari monopólium eladását is. Kételyek merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy vajon Szófia képes-e a gazdaságszerkezeti változások véghezvitelére. A reformok létfontosságúak az ország hitelképességi megítélésének javítása, illetve a hitelfelvételek szempontjából - mutatott rá az IMF.

Kedden javította a bolgár privatizációkról alkotott képet, hogy az utolsó halasztáskor megígért időpontban mégiscsak döntöttek a DSK bank ugyancsak régóta húzódó magánosítása felől. A DSK-t a magyar OTP Bank veheti meg a bolgár Bankkonszolidációs Társaság döntése alapján. A DSK-ra az osztrák Erste Bank is pályázott.