Informatikai bizottság előtt: NHIT, elektronikus kereskedelem, adótörvény

Kovács Attila, 2003. szeptember 30. 18:37

Az Országgyűlés Informatikai és Távközlési Bizottsága szeptember 30-án
délután tartott soron következő ülésén Rogán Antal elnök vezetésével
meghallgatta a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács 2002. évi
beszámolóját, megvitatta a az adózás rendjéről szóló törvényjavaslatot,
illetve az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokkal kapcsolatos
törvényjavaslat módosítására tett javaslatot, továbbá kapcsolódó
módosító javaslatokról döntött az elektronikus cégeljárásról és a
cégiratok elektronikus úton történő megismeréséről szóló
törvényjavaslattal kapcsolatban.
Simonyi Ernő, az NHIT elnöke a bizottság tagjainak átadott, összehasonlító elemzésekkel és ábrákkal gazdagon illusztrált összefoglaló anyagot kiegészítve megjegyezte, hogy mielőtt a szakma egyfajta szociológiai szemléletbe csúszna át, a rendelkezésre bocsátott – sok esetben máshol nem elérhető – anyagok a versenyképességi paramétereinket sokoldalúan mutatják. Az NHIT a múlt év során mind a korábbi kormány kancellária miniszterével, mind új munkaadójával, az NHIT-nek stratégiai szövetséget ajánló Kovács Kálmán IHM-miniszterrel kitűnő munkakapcsolatot ápolt; a kapcsolat ma is bizalmi és folyamatos. Rogán Antal a bizottság nevében az Elektronikus Hírközlési Törvény (EHT) hatásmechanizmusának tanulmányozásában kért a jövőben segítséget a tanácstól.

Az adózás rendjéről szóló törvényjavaslat vitájában az elektronikus adóbevallás módosításáról volt szó. A javaslat szerint önkéntes körben valósulhat meg 2005 január 1-jétől az új adóbevallás, amelyben részben az elektronikus aláírás mellett, pénzhiány miatt ,a PIN-kódos bevallásra kívánnak áttérni. A csak elektronikus aláírásos rendszer bővítésére a többletigény 5 milliárd forint lenne, a javaslattevő (APEH) által ajánlott rendszer szerinte 1 milliárd forintból megvalósítható. A törvényjavaslatban foglaltak elfogadhatók, a Fidesz azonban jelezte, az elektronikus aláírás „perspektíva nélkülivé tétele" ellen módosító indítvánnyal fognak jelentkezni.

Az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokról szóló törvényjavaslatot minden frakció vitára alkalmasnak találta, az MDF és a Fidesz néhány módosítást jelzett, Rogán Antal pedig örömét fejezte ki, hogy mint mondta, az Informatikai bizottság hatására finomodott a törvény hatálya, és a javaslat semmiféle tartalomszabályozási kitételt nem tartalmaz. Végül a bizottság egyhangúan általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot.