Döntött a kormány az információs társadalom stratégiáról

MTI Sajtóadatbank, 2003. november 20. 07:52
A kormány elfogadta a magyar információs társadalom stratégiáját, amely 19 kiemelt programra, illetve négy területre koncentrálva segíti elő e téren is Magyarország európai uniós felzárkózását - közölte Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter a kabinet szerdai ülését követő szóvivői tájékoztatón, Budapesten.


A stratégia megvalósításának költségeire még nincsenek becslések, viszont a kormány döntése értelmében minden év május végéig - elsőként jövőre - összesítik, hogy az egyes tárcák mennyit fordítottak ezekre a célokra, mit sikerült elérniük, s hol szükséges nagyobb támogatás - mondta a miniszter.

A program része, hogy 2006 végéig az európai uniós elvárásoknak megfelelően Magyarországon is biztosítani kell az állampolgároknak, a vállalkozásoknak a különféle elektronikus szolgáltatásokat. Így például a személyi jövedelemadó-bevallás, az útlevél, a jogosítvány, az építési engedély intézését, a lakcím-változás bejelentését, a társasági adó és áfa-bevallás teljesítését és új társaság bejegyzését - fejtette ki Kovács Kálmán.

Az elfogadott stratégia rendszerbe foglalja, koordinálja a feladatokat. A stratégia négy megvalósítási területe közül az egyik, hogy az igazgatás központi és helyi szerveit elektronikusan is elérhessék az állampolgárok, vállalkozások.

A másik területként az infrastrukturális fejlesztéseket említette a miniszter: a hálózatfejlesztést, a harmadik generációs mobilhálózat kialakítását, a gazdaság szereplőinek felzárkózását az információs társadalom céljaihoz.

A harmadik terület a tartalomszolgáltatás, a nemzeti kulturális adatok, tananyagok digitalizálása.

A negyedik terület az állampolgárok digitális műveltségének javítása a felnőttek, az idősek körében is.

A stratégia célja ezen túl elősegíteni a kutatást-fejlesztést, illetve javítani az esélyegyenlőséget.

A miniszter becslése szerint 2006-ig európai uniós forrásokból támogatva 54 milliárd forint segítheti az információs társadalom eszközeivel a vállalkozások versenyképességének javítását. Ebbe beletartozik a szélessávú hálózatok bővítése, a kis- és közepes vállalkozások belső információs rendszereinek fejlesztése és az internetre kerülésük segítése.

Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára az elektronikus kormányzati központ terveiről szólva elmondta: a jövő évi európai uniós csatlakozás miatt kiemelt feladat, hogy Magyarország kapcsolódhasson a közösség infrastrukturális hálózatához, rendszereihez.

Elő kell segíteni az együttműködést az Európai Unió intézményeivel, és ebben a kormányzati informatikának, az elektronikus kormányzatnak alapvető szerepe van - hangsúlyozta.

Jövő év végéig valamennyi tagállamban biztosítani kell az alapvető közszolgáltatások on-line elérhetőségét, lehetővé tenni a kétoldalú információáramlást.

Ezt követően 2005-ben valamennyi tagállamnak szélessávú hozzáférést kell biztosítania a közhivatalok számára. Ugyancsak 2005-ben a közbeszerzések jelentős részét is elektronikus útra kell terelni, illetve a kulturális és turisztikai információk rendszerének kialakítása is erre az évre szóló feladat.

Nyilvános internet-hozzáférési pontokat kell létrehozni közösségi és helyhatósági szinteken. Ennek alapján az állampolgárok rákapcsolódhatnak majd a rendszerekre, s igénybe vehetik a különböző szolgáltatásokat - mondta Baja Ferenc.