Informatikai lomtalanításra buzdít a KJK-KERSZÖV

forrás Prim Online, 2004. január 26. 13:26
Bár nem áll rendelkezésre adat arról, hogy évente ténylegesen mennyi e forrásból származó veszélyes hulladék keletkezik, hazánkban évente potenciális hulladékként jelentkező CD-k és DVD-k mennyisége tonnában kifejezve is ezres nagyságrendű.

A háztartásokban és a vállalatoknál haszontalanná váló korongok feltehetően a kommunális hulladékkal együtt kerülnek a szeméttárolókba, ezeknek csak egy elszomorítóan kis hányada kerül újrahasznosításra, vagy (ami még mindig jobb) elégetésre. A helyzet változtatásáért a legnagyobb CD/DVD kibocsátók tehetnek a legtöbbet, és a lakossággal ellentétben ez az a kör, amely jól nevesíthető.

Az ilyen adatlemezek polikarbonát hulladékának újrahasznosításra már van működő technológia, és a hulladék ára fedezi a szállítás költségeit, tehát mind az égetés tetemes díja, mind a környezet károsítása "megtakarítható". Jablonszky László, a CompLex CD Jogtár főszerkesztője elmondta, hogy az elektronikai veszélyes hulladékok jogszabályban előírt begyűjtése és kezelése számos kötelezettséget ró Magyarországra a csatlakozás után. Ugyanakkor ha tehetünk valamit környezetünkért, ne várjuk meg, amíg "kötelező lesz", tegyük meg most. A január 26-án induló, február 29-ig tartó idei akció során összegyűjtik mindazon, hulladékká lett CD, és DVD formátumú adathordozókat, melyeket összezúzás után elszállíthatnak a németországi újrahasznosító üzembe. Ugyanakkor a cég reméli, hogy kezdeményezéséhez az év során minél több vállalat, kiadó, fejlesztő, egyetem stb. csatlakozik majd. A hulladékká vált korongokat az egész ország területéről várja a kiadó székhelyén: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 21-35.

Az összefogás jelentőségét adatok is alátámasztják: Magyarországon 2002-ben közel 40 millió db. CD/DVD került eladásra. Ez 700-750 tonna nettó, veszélyes hulladéknak számító polikarbonátot (pk), lakkot, festéket, egyéb szerves anyagot tartalmaz (a csomagolóanyag – többnyire polistyrol – összetétele minimum 50%-ban szintén veszélyes hulladék).

A pk/alumínium/lakk/festék rétegstruktúrájú CD/DVD újrahasznosítási technológiájának kidolgozására a világtermelés beindulása után (1984) közel 10 évig kellett várni. Nagy megkönnyebbüléssel fogadták a gyártók az Európai Uniós támogatással épült első CD hulladék-feldolgozó holland és német üzemek megnyitását. A most összegyűjtött korongokat a pk alapanyag szállító Bayer AG vásárolja majd vissza. (A CD/DVD-ket jogi okok miatt a szállítás előtt összezúzzák.)