A tőzsde és a brókercégek online kapcsolata

, 1999. szeptember 4. 14:15
Szeptembertől változások várhatók a tőzsde és a brókercégek egymás közötti elszámolási-megbízási rendszereinek kapcsolatában. Ezekről a változásokról kérdeztük Horváth Szabolcsot, a Procent Befektetési Rt. Internet Üzletágának vezetőjét.
- A nyári hónapokban tapasztalható csendesebb üzletmenet az idén sem maradt el, de az idei nyár a brókercégek életében mégsem tekinthető uborkaszezonnak, a felszín alatt igen nagy jelentőségű változások történtek. A Budapesti Értéktőzsde engedélyezte a brókercégeknek, hogy ügyviteli és elszámolási rendszerükkel kapcsolódhassanak a tőzsdei elektronikus kereskedési rendszerhez, az MMTS-hez.

- Miért, eddig hogyan kerültek be a rendszerbe a megbízások?

- Korábban - biztonsági megfontolásokból - csak floppylemezen kerülhettek be a megbízások a kereskedési rendszerbe, és floppyn került ki a kötéslista. Ez természetesen le is lassította a kereskedés menetét, hiszen a lemezek cserélgetése is időt vett el.

- És most? A biztonsági megfontolások bizonyára nem lettek kevésbé fontosak. Hogyan történhet meg biztonságosan az online kapcsolódás a tőzsde rendszeréhez?

- A tőzsde technikailag kétfajta megoldást kínál a csatlakozásra, amelyek közül a brókercégek választhatnak. Az egyszerűbb kapcsolódási mód esetén az MMTS-terminált a soros kimenetén keresztül hozzákapcsolják a brókercég elszámolási rendszeréhez. A biztonság itt úgy szavatolható, hogy az adatáramlás csak egyirányú lehet: a megkötött megbízások kerülhetnek át egy kábelen keresztül az elszámolási rendszerbe, míg az MMTS-be bekerülő megbízások továbbra is lemezen érkeznek. Ez azt jelenti, hogy a lemezcseréknek csak a felét sikerül megspórolni. Úgy gondolom, hogy ez a megoldás csak átmeneti lehet, hiszen ennek továbbfejlesztésére nincs mód.

- Melyik a másik - feltehetően drágább - megoldás?

- A másik, cégünk által preferált lehetőség az úgynevezett gatewayes megoldás. Ebben az esetben az elszámolási rendszer nem az MMTS-terminálhoz kapcsolódik, hanem közvetlenül a tőzsde központi számítógépéhez és annak adatbázisához. Természetesen a "közvetlenül" nem jelent direkt kapcsolatot, hiszen a két számítógépes rendszer között biztonsági hardverek, tűzfalak találhatók. Ebben az esetben azonban a tőzsdének is sokkal nagyobb a felelőssége, hiszen nem megfelelő elszámolási rendszerek esetén problémák merülhetnek fel, ezért minden egyes rendszert, amely a gatewayes módszerrel szeretne az MMTS-rendszerhez kapcsolódni, auditáltatni, ellenőriztetni kell egy független szoftvercéggel. Az auditálás során bizonyosságot kell szerezni arról, hogy a brókercég elszámolási rendszere semmilyen esetben sem okozhat kárt a tőzsde kereskedelmi rendszerében.

- Milyen előnyei származnak a felhasználóknak a gateway bevezetése esetén?

- A legfontosabb előny a kötésidő csökkenése, hiszen így már tényleg real-time kerülnek be a tőzsdei rendszerbe a megbízások, illetve kerülnek ki a teljesült megbízások az elszámolási rendszerbe. Ezzel a megoldással végre felzárkózhatunk az amerikai, illetve nyugat-európai internetes brókercégek kötésidejéhez. Úgy kell elképzelni, hogy az ügyfél gyakorlatilag közvetlenül a tőzsdei adatbázisba "írhatja" megbízását. Itt is nagy szerepe van az auditálásnak, hiszen csak olyan elszámolási rendszerek kapcsolódhatnak a tőzsdei rendszerhez, amelyek azonnali fedezetvizsgálatot végeznek, és a fedezet nélküli megbízásokat nem engedik be az MMTS-be. Ugyanakkor az üzembiztonság is jelentősen megnő, mert olyan adatokat is fel tudunk használni az elszámolási rendszerünkben, amelyekhez eddig nem férhettünk hozzá. Lehetőségünk lesz automatizált arbitrázsprogramok bevezetésére is, amelyek a tőzsde likviditását növelhetik.

- Mikortól várható a rendszer bevezetése?

- A tőzsdetanács határozata szerint a kereskedési rendszerhez való közvetlen kapcsolódás szeptember 1-jétől lehetséges.