A Sun körvonalazta "throughput computing" processzorfejlesztési stratégiáját

Kovács Attila, 2004. április 20. 19:05
A Sun Microsystems Magyarország képviseletében, az április 20-án a kft.által Budapesten tartott sajtótájékoztatón Fischer Erik a Sun processzorfejlesztési stratégiáját ismertette. Bejelentette, hogy a cég a 2004. július 1-jétől kezdődő 2005. pénzügyi év (FY05) célkitűzéseinek eléréséhez megfelelő átalakításokat hajt végre a vállalat több területén.

Ennek keretében, a következő generációs "throughput computing" (igen nagy kapacitású, egyidejűleg több alkalmazás futtatására alkalmas) rendszerek fejlesztésének felgyorsítását is célul tűzte ki a Sun, melynek eredményeképpen leállította két UltraSPARC - a "Millenium" és a "Gemini" kódnévvel jelölt - processzorfejlesztési projektjét annak érdekében, hogy minden eddiginél innovatívabb rendszerek fejlesztéseire tudja erőforrásait koncentrálni. Az elkövetkező időszakban az eddigieknél nagyobb prioritást kap és több belső erőforrással kíván a Sun dolgozni az egyébként a processzor termékfejlesztési tervekben már nyilvánosságra hozott projektjein, melyek kódneve "Niagara" és "Rock".

A "throughput computing" olyan nagy teljesítményre képes rendszert jelöl, ahol a nagy számítási igényű rendszerekkel (HPTC) szemben egyszerre több, különböző alkalmazás futtatását végzi el a számítógép. Az új processzornak köszönhetően, az UltraSPARC IV-gyel felszerelt Sun rendszerek gyakorlatilag kétszeres alkalmazás-teljesítményre képesek az előző generációs gépekhez képest. A 2005-ben az UltraSPARC IV+ bevezetésével a Sun újra megduplázza a szervereinek alkalmazás-teljesítményét annak érdekében, hogy a jelenleginél is jobb ár/teljesítmény arányú rendszereket tudjon ügyfeleinek biztosítani.

A Sun továbbra is erősen elkötelezett a processzor-tervezés és a "throughput computing" rendszerek iránt, azonban a "Millenium" projekt során, amelyet gyakorta azonosítottak az UltraSPARC V processzorral, világossá vált, hogy a teljesítmény további fokozása egy másik, még innovatívabb megközelítéssel sokkal hatékonyabban valósítható meg. Ezért született az a döntés, hogy a "Millenium" és "Gemini" kódnévvel illetett fejlesztéseket a cég leállítja és erőforrásait az új koncepció jegyében tervezett processzorok fejlesztésére fogja fordítani. Ez lerövidítheti az új, "Niagara" és "Rock" kódnéven bejelentett processzorok piacra kerülését, amelyek egyébként változatlanul SPARC-kompatibilisak lesznek. A Niagara és a Rock processzor-projekteket az ún. CMT (Chip Multi-Threading), vagyis többfonalas feldolgozást lehetővé tevő koncepció jegyében fejleszti a Sun Microsystems. 2005 és 2007 között a cég olyan radikálisan új CMT fejlesztéseket fog bemutatni, amelyek akár több tíz fonálon végeznek párhuzamosan adatfeldolgozást, ezzel pedig a jelenleginél mintegy 15-30-szor nagyobb alkalmazás "átvitelt" biztosítanak.

A Niagara processzor elsősorban a hálózati adatforgalom feldolgozását lehetővé tevő alkalmazások kiszolgálását fogja biztosítani, többek között web -és alkalmazás-szerver szoftverekre optimalizált processzorként. A Niagara 32 "fonál" egyidejű kezelését valósítja meg, melyből több dedikált fonál kimondottan a hálózati adatforgalom torlódásából adódó problémák elhárítását végezheti.

 

A Rock, a Sun harmadik generációs CMT processzora, ún. adatfeldolgozó processzorként (data-facing) elsősorban adatbázis és ERP rendszerek futtatására optimalizált rendszerekbe építve csaknem 30-szoros feldolgozási sebességre lesz képes a jelenlegi UltraSPARC III processzorokhoz képest. A Rock akár egyfonalas, akár többfonalas képességeit tekintve, a hírek szerint igen magas teljesítményre lesz alkalmas, melynek nyomán olyan informatikai szolgáltatások és piaci szegmensek is létrejöhetnek, melyek ma még nem is léteznek.