Az internet és az egyházak - eMagyarország-program

MTI Sajtóadatbank, 2004. június 8. 11:44
Az informatikai tárca a legfiatalabb programjával, az eMagyarországgal az információt, a jövő kultúráját akarja elvinni, eljuttatni mindenkihez - mondta az informatikai miniszter hétfőn Budapesten a programról egyházi vezetők körében tartott szakmai tanácskozáson.
Az eMagyarország-program keretében nyilvános közösségi internet-hozzáférési pontok jöttek és jönnek létre országszerte, az ePontokat önkormányzatokkal, oktatási intézményekkel, egyházakkal, civil szervezetekkel, internetkávézókkal együttműködve alakítja ki az Informatikai és Hírközlési Minisztérium - jegyezte meg a miniszter.

Kovács Kálmán elmondta: Magyarország előtt a XXI. Században kettős, de közös kihívás áll, az Európai Unió és az információs társadalom. Az EU-hoz csatlakozott Magyarország az információs társadalomhoz fűződő kérdésekben "nem nagyon tud más választ" adni, int az a közösség, amelyhez csatlakozott - mutatott rá.

Kovács Kálmán elmondta, hogy az EU vezetői 2000-ben Lisszabonban ekintették át Európa versenyképességét. Mint akkor megállapították, z Egyesült Államokhoz és Japánhoz mérhető lemaradások egyik oka az információs társadalom alacsony színvonala és elterjedtsége volt. Magyarország az uniós 25-ök közül nyolcadikként vezette be az j elektronikus hírközlési törvényt, a tíz újonnan csatlakozó ország közül egyedüliként" - mondta a miniszter. Kovács Kálmán közlése szerint ez a törvény folyamatosan előtérbe helyezi az új piaci szereplőket, olcsóbbá teszi a szolgáltatást és a fogyasztót helyezi a középpontba.

Az informatikai miniszter megjegyezte, a közös erőfeszítésnek már vannak eredményei: csak az elmúlt évben - az azt megelőző két évhez képest - látványosan növekedett az internet használata, 51 százalékkal többen fizettek elő otthonukban az internetre. Hatmillió magyar azonban még mindig nem használja a világhálót a 2003-as adatok szerint - tette hozzá. Kovács Kálmán azt mondta: "nem mondhatunk le az ország feléről", amikor az elektronikus világ építéséről beszélünk. Az IHM a közháló építésével 2530 település 7300 intézményét akarja bevonni az eMagyarország programmal. A református egyház eddig 160 ePontot, az evangélikus 36-ot, míg a katolikus egyház 10 ePontot fogadott be és működtet - sorolta a miniszter.

Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára megjegyezte: az egyházak létéhez hozzátartozik a kommunikáció, a kommunikáció eszköze pedig koronként változik. A püspök hozzátette: korunkban az internet olyan kommunikációs eszközt kínál, amelyet az egyháznak is használni kell.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház lelkészi elnöke azt mondta: az eMagyarországhoz kapcsolódás az egyház számára egyszerre jelenti "az ajtók kinyitását" és az emberek után indulást, az emberek elérését.

Gáncs Péter evangélikus püspök arra hívta fel a figyelmet, hogy az ePontok tájékozódási és találkozási pontot nyújtanak az egyház és annak hívei között. A püspök közlése szerint az evangélikus egyház saját tartalmát online hittanóra beindítására és az úgynevezett fáternet (lelkészek közötti internetes hálózat) működtetésére próbálja használni.