Fénytávközlés: Negyedik Magyar WDM Workshop

Kovács Attila, 2005. március 1. 18:36
Több mint száz résztvevővel, március 1-én, a Matáv – a HTE, valamint a BME két tanszékének hathatós közreműködésével - Budapesten, a Tölösi központban rendezte meg a Negyedik Magyar WDM Workshop nevű konferenciát.
Bevezetőjében Koós Attila, a Matáv-PKI igazdatója hangsúlyozta, hogy a hullámhossz-osztású (WDM) rendszerek az elmúlt évtized alatt a távközlő hálózatok alapelemeivé váltak. A bevált technológia azonban a fizikai kutatások eredményeire támaszkodva rohamosan fejlődik. „A világ a tisztán fotonikai megoldások felé halad e téren”—mondta Koós, aki egy legfrissebb nemzetközi fizikai eredmény (fizikusoknak kísérletileg sikerült 1-2 msec-ig a fényt „megállítani”) alapján azt is állította, hogy a kereskedelmi megoldású „fénytárolókkal” egy-két éven belül megoldódhat a fénytávközlésben a kapcsoló elemek problémája.

A meghívott előadók beszámoltak a fejlődési trendekről, technológiai megoldásokról és új hálózati alkalmazásokról. A konferencia tematikája nem korlátozódott a szűkebb értelembe vett WDM technológiára, hanem a fénytávközlés legújabb korszakát meghatározó IP/optikai integrációra és a fotonika távközlési vonatkozású eredményeire is kitért. Az angol nyelvű konferencián elsősorban olyan távközlési és informatikai szakemberek, vezetők vettek részt, akik munkájuk során kapcsolódnak a fényvezetős információátvitel valamilyen formájához. Összesen 15 előadás hangzott el négy tematikus blokkban: optikai hálózati trendek (4 előadás), hálózati megoldások (3), transzport rendszerek és hálózatok (4), magyar kutatási eredmények (4).

Lajtha György (Matáv-PKI), a szervező bizottság tagja kiemelte, a négy rendezvény tapasztalatai alapján ezeknek a hazai WDM workshopoknak a fejlődése leginkább abban érzékelhető, hogy az idei eseményre jelentkezett nyolc külföldi előadó mindegyike saját költségén vett részt a konferencián.

A programból kiemelhető Berceli Tibor és munkatársainak (BME) „Radio over Fibre Systems” című, új megközelítéseket és új EU-s projekteket (FRANS—Fiber Radio Networks and Services; LABELS – Lightwave Architectures for the Processing Electronic Signals; GANDALF – Gbit/s Access Network using remote Delivery Optical Feeder for Heterogeneous Broadband Wirwless and Wireline Nodes) taglaló előadása.