Liberalizációs konferencia - távközlés-fókusszal

Kovács Attila, 2005. március 18. 17:03
I. liberalizációs csúcskonferencia néven rendezett egész napos fórumot március 18-án, Budapesten a Central European Business Centre (CEBC). Az esemény három ágazat - hírközlés, egészségügy, energetika - hazai liberalizációjának bemutatásán keresztül tette lehetővé, hogy a résztvevők körüljárják a magyarországi piacliberalizáció általánosítható tapasztalatait és kihívásait.
"Liberalizációs tapasztalatok a hírközlésben. A következő időszak várható eseményei. Mennyibe kerül és mi éri meg a liberalizációból?" címmel Hidasi István, az NHH tanácsának a tagja foglalta össze az ágazatban e téren eddig történteket, illetve mondta el magánvéleményét. Megállapításaiból kiragadva néhányat, felsorolásszerűen a következők említhetők meg. A közeljövő szabályozási feladatai között említette a piacok meghatározását, a jelentős piaci erővel (JPE) rendelkező szolgáltatók kijelölését, további kötelezettségek meghatározását és kikényszerítését, újabb lépéseket a verseny semleges környezet kialakítása érdekében, valamint az eddig jobbára elmaradt nyilvános szakmai viták lefolytatását. A szabályozó hatóság részére nagyon fontos annak meghatározása, hogy számára hol a beavatkozás határa. Szerinte a jó szabályozás mindig a piacok tényleges állapotához alkalmazkodik, és az esetleges piaci zavarhoz képest "arányos" beavatkozással él. A piaci liberalizáció kezdeti fázisa nagyon lassú és költséges szerkezeti változást eredményez.

A nap folyamán még két további előadás érintette a távközlés, hírközlés piaci liberalizációját. Az egyiket Bölcskei Imre, a Matáv szabályozói kapcsolatok és árpolitika ágazatának igazgatója "A liberalizáció tanulságai a távközlésben" címmel tartotta. Érintette többek között a hálózatos iparágak néhány sajátosságát, az ICT/távközlés gazdasági és szociális jelentőségét, az ágazati szabályozás kérdéseit a liberalizáció tükrében, és konkrétan a hazai távközlés-liberalizáció sajátosságait. A szabályozói beavatkozással kapcsolatos gondolatai között szólt az infrastruktúra kontra szolgáltatás alapú versenyről, a szabályozás növekvő kihívásairól, a "tartózkodás" jellegű alternatív szabályozási megközelítésről. A figyelembe veendő kihívások között említette a távközlési értéklánc összetettségét, a tartalom növekvő jelentőségét, továbbá a gyors technológiai változásokat (pl. alternatív hozzáférési technológiák megjelenése) és azoknak a piaci viszonyokra gyakorolt hatását (pl. kereslet/fogyasztói szokások megváltozása).

A délutánfolyamán került sor Inotai G. Andrásnak, az Európai Bizottság Verseny Főigazgatósága tagjának "Magyarország liberalizációs állapota a többi tagállamhoz képest a hírközlésben" című előadására. A fórumot színesítette, színvonalát emelte a nap folyamán megtartott két kerekasztal-beszélgetés is.