EKG: Közbeszerzés nélkül, monopolhelyzetet támogatva?

Kovács Attila, 2005. július 12. 13:10
A legutóbbi hetekben azt Elektronikus Kormányzati Gerinchálózathoz kapcsolódó szolgáltatásokkal kapcsolatban tíznél több központi közigazgatási szervvel, illetve intézménnyel szakadt meg az alternatív távközlési szolgáltatók szerződéskötési folyamata – nyilatkozta az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesületének (ATSZE) mai budapesti sajtótájékoztatóján Szathmári Géza, az ATSZE elnöke, a GTS-Datanet vezérigazgatója.
Az ATSZE támogató tagjai (Antenna Telecom, 3C, Euroweb, GTS-Datanet, Monotrtel, HTCC-PanTel, Invitel, Tele2) képviseletében megjelent vezető szakemberek nehezményezték, hogy nemrég az érdekelt 800 intézményt a MeH EKK arról tájékoztatta, hogy a jövőben nem közbeszerzéssel kell az EKG felhordó hálózati szolgáltatások végzőit kiválasztaniuk, hanem versenyeztetés nélkül a Magyar Telekom szolgáltatásait ajánlja a figyelmükbe az EKG-n kívüli internet, telefon, valamint egyéb távközlési és rendszerintegrációs szolgáltatások beszerzéséhez. Az EKK indoka pedig az, hogy a Magyar Telekom az EKG (tendernyertes) szolgáltatójaként különleges NATO beszállítói nemzetbiztonsági minősítéssel rendelkezik, amely „elengedhetetlenül fontos a felhordó hálózati szolgáltatások igénybe vételénél is”. Az alternatívok szerint ez azonban a hatályos 143/2004. (IV. 29) Kormányrendelet szerint nem kötelező. Továbbá az ATSZE szerint a ráhordó hálózati beszerzéseknél az említett kormányrendelet szerinti beszerzési eljárás nem alkalmazható, mivel ezekre a beszerzésekre az Országgyűlés illetékes bizottsága nem hozott a közbeszerzési törvény alkalmazását kizáró előzetes döntést.

Az alternatívok most a Miniszterelnöki Hivatalhoz fordultak az ügyben történő nyílt állásfoglalást kérve, illetve azért, hogy a MeH tájékoztassa a közintézményeket arról, hogy a kormányzati távközlési piacon továbbra is fenntartható a szabad szolgáltató választás. Ellenkező esetben az ATSZE szerint a teljes állami és önkormányzati szektor egyetlen, újra monopolhelyzetbe kerülő szolgáltató mellett kötelezi el magát.

Lapunk kérdésére válaszolva, Szathmári Géza elmondta, hogy nemzetbiztonsági szempontból a GTS-Datanet, az Invitel és a PanTel ugyanolyan minősítéssel rendelkezik, mint a Deutsche Telekom tulajdonú Magyar Telekom. Az egyéb lépésekre vonatkozó kérdésünkre azt a választ kaptuk, hogy a MeH megkeresésük esetleges negatív eredménye esetén, nem biztos, hogy országunkon belül, de keresik a versenyhivatali eljárás lehetőségét is.

Szathmári szerint évente mintegy kétszáz szerződés sorsa dőlhet el a versenyeztetés, vagy a közbeszerzés kikerülése felé. Az ATSZE elnöke úgy értékeli, hogy ennek a piaci szegmensnek az értéke évi 17 milliárd forint.