IT rendszerek a Sziget 2005 fesztiválon

Kiss Ádám Zoltán, 2005. augusztus 22. 11:03
Az évről évre egyre bővülő fesztivál idén több külön informatikai rendszert vonultatott fel egymással párhuzamosan.

Az idén egymástól független rendszerek bonyolították le az internetsátor, a Lan, a sajtó, vagy a VIP- részleg forgalmát. A WLAN megoldások is jelen voltak a Music Expo sátorban, itt a három hozzáférhető gép mellett saját gépeinkkel is rácsatlakozhattunk az internetre.


Az internet-hozzáférés legfontosabb szponzora a nagyközönség számára idén is a Sziget Fesztivál főtámogatója, a Pannon GSM volt, mely a leginkább a djuice márkához kötődően kívánta népszerűsíteni a Mobil Szélessáv szolgáltatást, valamint az ingyenes MMS lehetőségét. A cég 120 gépet kötött rendszerbe, és tett elérhetővé külön ebből a célból felállított sátrában, a gépek 8 Megabites sávszélességen tartották a kapcsolatot a külvilággal.

A pénzforgalmi és beléptető-rendszer szintén számítógépes hálózatban működött, így például a rengeteg tiszteletjegyes belépő, köztük a fellépők is könnyebben juthattak hozzá karszalagjaikhoz, szemben az elmúlt évek hagyományos papíralapú megoldásával. Ezzel meggyorsult például a hivatalos látogatók, vagy a csupán voucher-rel rendelkező külföldi látogatók beléptetése. Ez a megoldás elvben a karszalagok hamisításának megelőzését is elősegíti, mivel a szalagokon elhelyezett számsorok egyedi azonosítóként is szolgáltak.

A sajtó adatforgalmát az Informatikai és Hírközlési Minisztérium már jól ismert és bevált eMagyarország kamionja biztosította. A gépek itt egy újabb megoldással, ezúttal műholdon keresztül csatlakoztak az internetre. Ez a rendszer elfogadható, alig észrevehető késleltetéssel dolgozik, ám cserébe 6 Megabit elvi sávszélességet biztosít, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cím beütése után néhány mikroszekundumos várakozás után, de szinte egyszerre töltődik be a nagyobb oldalak tartalma is, ami komoly segítség a több forrásból dolgozó szerkesztőknek.

És végül a szervezők igényeit a negyedik éve ilyen minőségben megjelenő Mentanet szolgálta ki 5 külön, egyenként 1,5 Megabites sávszélességet biztosító végpontjával, melyek mikrohullámon keresztül kapcsolódnak a szerverekre. A géppark itt szinte azonos volt az Orlay utcai központtal, mivel a szervezők saját irodai gépeikkel egyetemben települtek ki a rendezvény helyszínére.