Maffia.hu

Vértes János, 2000. január 6. 18:43
A Prím Online-on elindított új levelezőrendszer kapcsán kitört a parasztgyalázat. Hogy a fenébe tudta elérni kiadónk, hogy olyan domainneveket, mint kgb.hu, fbi.hu, cia.hu, maffia.hu Magyarországon bejegyezzenek, ezzel is lehetővé téve, hogy játékos kedvű személyek akár orban.viktor@maffia.hu néven nyissanak postafiókot?
Nos bevallom, nem könnyen, s eme domainek bejegyeztetésének egyik oka csupán az volt, hogy a sokadik magyar freemail rendszernek valamivel többet kell nyújtania (egyébként nemcsak itt, hanem minden téren) elődei ingyenességénél. Egy másik - nem kevésbé fontos - ok az volt, hogy bebizonyítsam: a magyar domainregisztrációs rendszer nem csupán alkotmányellenes, nemcsak alapvetően elhibázott és torz eredményeket szülő intézmény, hanem ráadásul felesleges is!

Amerikában vagy Togóban - csak hogy két szélsőséges példát mondjak - minden domainnevet be lehet jegyezni, kivéve azokat, amiket mások már lefoglaltak. Van egy nem túl magas, ám tisztes (évi 20-25 ezer forintos) ára az eljárásnak, s ez egy kicsit fékezi is azokat a szándékokat, hogy valaki a teljes értelmező szótár baloldalát lefoglalja, s vannak persze törvények is, amelyek gondoskodnak arról, hogy ha valaki jogosulatlanul használja más cég-, termék- vagy márkanevét domainként, akkor azt bizony köteles legyen átadni, sőt olykor kártérítést fizetni. Eme törvény betartása fölött azonban nem néhány örök időre kinevezett földi istenség őrködik, akinek szava megfellebbezhetetlen, hanem a törvény: ahol az első fok után következik a másodfok, vagy következik a peren kívüli megegyezés, és az egyértelmű szabályok keretei között mindenki tudja, hogy hol és meddig lehet ügyes húzásokkal nagy pénzeket keresni, és mikor, merre lehet ügyetlen védjegybitorlásokkal nagy pénzeket veszíteni.

A domainnév birtokbavétele - ez ma már köztudomású - gazdasági érték, sokszor dollárban is többmilliós! A gazdasági értékek felett a versenyszférában általában független hatóságok őrködnek, hiszen - saját szakmánknál maradva - nevetséges lenne, ha mondjuk a Prím Kiadó engedélyezné vagy tiltaná meg azt, hogy az IDG egy új kiadványnyal jelentkezzen a piacon, s bizony mi is zokon vennénk, ha a mi dolgainkba meg mondjuk a Vogel Publishing akarna beleszólni. Kiadói fronton nincs is ilyen probléma: a szocializmus évein túllendülve ma már senki nem veszi a bátorságot ahhoz, hogy tiltson, tűrjön vagy támogasson, mint egykoron. Egy minisztériumi (tehát versenyszférán kívüli) főosztályon kell az új kiadványokat bejegyeztetni (s nem engedélyeztetni), és aki a regisztráció kritériumait teljesíti, annál fel sem merülhet, hogy néhány nap múlva ne pozitív választ kapjon a hatóságtól. A bejegyzésnek - éppúgy, mint jobb helyeken a domainregisztrációnak - nem túl magas, ám tisztes ára van, 10 000 forint.

Mindez működhetne a domainnevek kapcsán is, hiszen minden domain mögött lényegében egy kiadvány, egy publikáció áll, még ha esetünkben az nem papíron jelenik is meg, ám - miért, miért nem - a domaint kihúzták eme versenysemleges szabályozás alól. A döntésnél azok ülnek "az istenek tanácsában", akik maguk is igencsak érdekeltek ezen a piacon. Az egyesületi formában működő Internet Szolgáltatók Tanácsa többségi szavazással dönti el, hogy közülük valaki vagy éppen egy külső konkurens (ha domainnevet akar, máris konkurens, hisz akkor per definitionem internetszolgáltató ő is) megkaphatja-e azt a nevet, vagy sem. Léteznek ugyan szabályok, például hogy legyen köze az illető cégnek ahhoz a névhez, amit választott, de hol vagyunk ma már ettől?! Ha így lenne, sohasem foglalhatott volna le magának olyan általános domaint a Matáv, mint a negyed.hu (gondoljuk csak el, ez elé nemcsak az "üzleti" szócska tehető, hanem ezer más is, vagyis így a Matáv kezében van mondjuk egy hatalmas virtuális mulato.negyed.hu kiépítésének a lehetősége is), mi magunk nem foglalhattuk volna le a webmester.hu domaint, nem indíthatott volna portált Stop.hu néven a Telnet, s bizony az Elender is sokáig magyarázhatta volna, hogy az Elender OnLine-t rövidíti EOL-ként, s nem mondjuk az Europe OnLine-t, és pláne nem akarnak rájátszani az AOL fontetikájára. De folytathatnám a példákat: van-e a Ciscónak, a Népszabadságnak, az RTL Klubnak Verseny Kft.-je vagy Verseny Bt.-je, ugyanis ők most egy honlappályázat ürügyén a verseny.hu domaint szerezték meg, lehetőséget kapva ezzel arra, hogy akár vitorla.verseny.hu, akár tanulmanyi. verseny.hu, akár szepseg.vereseny.hu témában taroljanak...

Félreértés ne essék: nem irigylem őket, a verseny erről szól, egy-egy ötlettel az, aki hamarabb ébred, előnyre tehet szert... Az a társadalmi rendszer, amit 40 éven keresztül irigyeltünk, s amire tíz éve nekünk is megadatott áttérnünk, már csak ilyen. De akkor ne kábítsuk magunkat a nic.hu alatt szépen felsorolt szabályokkal, és ne döntsön az én ötletemről az a konkurens, akit esetleg bosszant, hogy a dolog nem neki jutott eszébe.

Szerintem az a jó, hogy egy versenyhez meg lehet szerezni a verseny.hu-t, és az lenne jó, ha ehhez hasonlóan bármihez meg lehetne szerezni bármit. Miért is kellene nekem egy Webmester Kft.-t létrehoznom, ha webmestereknek szóló újságcikkeket szeretnék elhelyezni a weben, és jónak tartanám, ha a site neve elárulná a szolgáltatás jellegét... Amikor a Prím Online-on belül megnyitjuk a letoltes. com-ot vagy az arveres.com-ot, nincs is semmi gondunk, ám ha hangsúlyozni akarnánk, hogy ezek magyar szolgáltatások, máris nagy baj lenne, mert .hu-val nem jár a név!

Illetve jár, ha hangsúlyozom (és a minisztérium lapregisztrációján átfuttatom), hogy én lapot akarok indítani. A kiadók elég hamar - a nagy internetszolgáltatók pedig éppen az Internet Szolgáltatók Tanácsában ücsörögve és mások példáját ellesve - rájöttek arra, hogy miközben a domainnév "engedélyeztetési" eljáráson megy át, addig annak egyik lehetséges megalapozója - vagyis az, hogy én mondjuk Verseny, EOL, Maffia vagy Negyed nevű lapot adok ki - engedélymentes, regisztráltatnom kell a lapot a Kulturális Örökség Minisztériumában, és kész. Ráadásul ez olcsóbb, mint bt.-t vagy kft.-t alakítani, és - nota bene! - névválasztásában szintén nincs kötve semmilyen engedélyeztetéshez, ha az nem foglalt, felvehetem...

Igen ám, de itt jön "az istenek tanácsa": mondjuk hiába alakult meg a tanácson kívüli Bolt Kft., elutasították annak bolt.hu domainkérelmét, mivel az "túl általános", ugyanakkor a Datanet gond nélkül bejegyeztethette a www.passage.hu-t vagy a fentebb említettek a verseny.hu-t, nem is hozva létre ilyen nevű céget, s nem is kapva meg az általánosság vádját.

Ha a legjobbakat tételezem is föl erről a - az internetszolgáltatók mai létszámához viszonyítva mindenképpen csekély létszámú - testületről, akkor is égbe kiáltó igazságtalanságnak tartom, hogy a mandátumuk visszavonhatatlan és örök időre szól; hogy határozatuk ellen fellebbezésnek nincs helye; hogy ugyanabban a gazdasági érdekszférában tevékenykedve hatalmas értékek, mondhatni élet és halál urai, miközben nap mint nap bizonyítják, hogy gyarló emberi lények, és nem tévedhetetlenek. Ez az egész lap nem lenne elegendő hibás döntéseik felsorolására. Csak két példa: a compfair.hu domaint megtagadták a bejegyzést kérő és a kiállítást már több mint tíz éve megrendező Compexpótól, ugyanakkor a nevet kiadták valakinek, aki egy lapengedélyt kiváltva azt kérte. Az Info kiállítást nem lehet bejegyezni, mert túl általánosnak minősül a név, így azután volt info99.hu honlap, s van (most ugyanazt mutatja) info2000! Nem regisztrálták viszont még az info01 vagy az info2001 domaint, úgyhogy aki ma bejelent egy ilyen című lapot, megszorongathatja vele a Hungexpót holnap... Az Origo név megszerzése is pert váltott ki, sőt elárulok egy titkot: az Origo nevű lapengedélyt például én magam szereztem meg, személyesen, én nyújtottam át kék szegélyű kistányéron Vincze Mátyásnak... (Igaz, Vince Mátyás, a Matávnet ügyvezetője ugyanakkor kék szegélyű kistányéron nyújtotta át nekem a Prím lapengedélyét, mert amikor látta, hogy az Origóról már lekésett, ezt váltotta ki... Úgyhogy mi nem pereskedtünk, egymás turpisságát megmosolyogva cseréltünk.)

Mindez azonban azt mutatja, hogy az Internet Szolgáltatók Tanácsa nemcsak alkotmányellenesen és mindenkinek bosszúságot okozva végzi munkáját, hanem ráadásul teljesen meddő módon is: nem képes őrizni azokat az elveket, amelyeket a www.nic.hu webcímen olyan szépen lefektetett; bárki bármit kiharcolhat úgy is, hogy nem igazán jogszerűen jár neki, miközben bárkitől bármi megtagadható úgy is, hogy minden jogalapja megvan rá.

Amikor mi kiváltottuk a fentebb említett nem éppen hétköznapi lapengedélyeket, sikerült zavarba hoznunk őistenségüket, és bizony keresték a kibúvókat... Az első javaslatuk az volt, hogy szerezzük be az említett szervezetek engedélyét... Ugyan, mondtuk, ha megadják, hogy hol van a maffia magyarországi bejegyzett irodája, mi szívesen megkérjük az engedélyt, de Chicagóba vagy Szicíliába már hadd ne kelljen kiszaladni. KGB tudtunkkal már nincs, különben is nálunk ez "Kovács Géza Bandája", Kovács Gézától pedig rögvest hozzuk az írásos engedélyt... Utána jött a nagy éca: ha mi lapengedélyre kérünk domainnevet, mutassuk be a lapot... Szerettük volna erre megkérdezni, hogy bemutatta-e az Elender az EOL, a Matávnet a Negyed vagy az Extra7 a Compfair nevű újságot, de rövidebbnek tűnt egyértelműen közölni, hogy ez mind online lap (talán hallott már ilyenről az Internet Szolgáltatók Tanácsa), és addig nem is lesz belőle semmi, amíg nincs domainnév. A szervezeti engedély kérdése még mindig felmerült, mert akár hiszi a kedves olvasó, akár nem, az FBI-t valaki védjegyeztette Magyarországon, de miután nem tudtuk megtalálni a tulajdonost, tisztáztuk, hogy a szabályok szerint, ha több jogosult van, akkor azé a domain, aki előbb jelentkezik az igényével, vagyis a mi esetünkben vizsgálják csak azt, hogy mi jogosultak vagyunk-e, és döntsenek ennek alapján.

Végül többségi szavazással - sokak bosszúságára - megkaptuk a domainneveket, így illendő lenne fülem-farkam behúzva nagyokat hallgatnom, hiszen ha sokat ugatok, holnap egy másik domainnél esetleg fordított lesz a szavazás eredménye. Ám én éppen ezt érzem ideális pillanatnak arra, hogy felhívjam a magyarországi 500 üzleti és mintegy 50 ezer nem professzionális internetszolgáltató figyelmét (mindenki internetszolgáltató, aki valamit kiakaszt a webre) arra, hogy sürgősen ugassuk ki ezeket az urakat az internet udvarából, oszlassuk fel ezt a kéretlen hatóságot itt, a fejünk fölött. Kérjünk fel egy versenyszférától független intézményt, hogy - hasonlóan a lapengedélyekhez - az adminisztrációs költségek megtérítése ellenében végezze el a domainbejelentések (hangsúlyozom: bejelentések és nem engedélykérések) regisztrációját. Akár ugyanolyan automatizmussal a weben keresztül, ahogy az a .com, .org, .net, .to, .cc stb. nevek frontján történik.

A legjobb az lenne, ha ők maguk, az alapítók látnák be, hogy áldásos tevékenységük törvénytelen, haszontalan, eredménytelen, és pusztán ezen az alapon bedobnák a lovak közé a gyeplőt, akár hozzátéve a jelképes aktushoz, hogy ez a fajta szabadság az internet alaptermészete.

Ha ezt nem látják be, akkor annak oka van. Kemény gazdasági oka: érdekek és érdekszférák kényszerítő ereje munkál a háttérben. Ebben az esetben viszont mégiscsak jobb, hogy a maffia.hu megmarad játéknak - ez legalább egy olyan oldal, ahol nem a maffia az úr!