IHM: sikeres határon túli programok

forrás Prim Online, 2005. december 22. 14:07
Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter december 22-én eredményes tárgyalásokat folytatott Markó Bélával, Románia művelődési, oktatási és az európai integrációs tevékenységeket felügyelő miniszterelnök-helyettesével, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) határon túli programjainak tapasztalatairól és folytatásáról.
Az IHM 2003-ban meghirdetett „Szülőföldön az információs társadalomba” programja közösségi internet-elérési helyek, úgy nevezett eMagyar pontok létrehozását támogatta. A Kárpát-medencében és a tengeren túl több mint 300 ilyen pont jön létre, ebből 150 eMagyar pont Románia magyarlakta területein valósul meg. Az eMagyar pontok létrehozásának a célja, hogy az informatikailag kevésbé jól ellátott területeken a lakosság azon része, amely gazdasági vagy más okok miatt egyénileg nem fér hozzá az internethez, közösségi hozzáférési helyeken ingyen vagy kedvezményes áron használhassa a világháló adta lehetőségeket.

A „Szülőföldön az információs társadalomba” programban kialakított informatikai infrastruktúra használata akkor válik valóban hatékonnyá, ha a segítségével elérhető tartalom minél szélesebb körűen szolgálja a kulturális értékek ápolását és megőrzését, az információhoz való gyors hozzájutást, az üzleti kapcsolatok erősítését, a társadalom és gazdaság modernizációját. Ennek érdekében 2006 első negyedévében megkezdi működését a www.emagyar.net portál.

Az IHM nagy figyelmet fordít az erdélyi tartalomszolgáltatás fejlesztésére, ezért támogatta a Janovics Jenő Alapítvány kérését, hogy a korábban az erdélyi magyar digitális televízió létrehozására megítélt összeget erdélyi magyar rádióhálózat létrehozására és televíziós stúdiók támogatására használhassa fel. Ezt a módosítási kérelmet a Magyar Köztársaság Kormánya december 15-i határozatával jóváhagyta. Az összeg felhasználására a Janovics Jenő Alapítvány ír ki pályázatot.

Markó Béla örömét fejezte ki, hogy az IHM-mel az elmúlt években folytatott sikeres és példaértékű együttműködés ezúttal is olyan megállapodást eredményezett, amely lehetővé tette, hogy az erdélyi magyar közösség a leghatékonyabban tudja felhasználni a magyar kormány által korábban odaítélt 300 millió forintot.

A tárgyalások kapcsán Kovács Kálmán elmondta, hogy az ún. román-magyar tandem közös stratégiája keretében olyan határmenti együttműködést alakítanak ki, amely ösztönzi a külföldi befektetéseket a térségben, ezen belül is a magas technológiai színvonalú beruházásokat.

Az informatikai tárca vezetője támogatja a határon túli magyar szervezetek azon kezdeményezését, hogy 2006-tól a Szülőföld Alapon belül Információs társadalom kollégium kezdje meg működését.