ITU Telecom World 2009, Telecom Europe 2007: hamarosan döntés a helyszínekről

Milkovits Gábor, 2006. március 12. 10:25
Az ENSZ Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) szervezete március 20-án dönt a 2009-es Telecom World, illetve a 2007-es Telecom Europe és Telecom Americas konferenciák helyszíneiről, ezután pedig már csak a főtitkár jóváhagyása szükséges.
Az ITU most hozta nyilvánosságra a Telecom World-re pályázó városok neveit, amelyek a 2009-es esemény megrendezésére Párizs, Birmingham, Genf és Dubai. A globális távközlési iparág, valamint a kapcsolódó intézmények és szervezetek legfontosabb seregszemléjeként számon tartott eseményt 2003-ig négyévente Genfben rendezték meg, 2004-ben azonban a periodicitás rövidítéséről döntött az ITU, és pályázatot írtak ki a helyszínnel kapcsolatban, amelyet Hong Kong nyert meg, így az idén ott zajlik majd az esemény, december 4. és 8. között. A legutóbbi, 2003-as őszi Telecom World-ön egyébként több mint 900 kiállító vett részt mintegy 51 ország telekommunikációs szereplői közül, emellett pedig körülbelül 375 vezérigazgató, 148 miniszter és 1500 újságíró is tiszteletét tette a helyszínen.

A március 20-án Hong Kong-ban megrendezésre kerülő ITU ülésen a jövő évi Telecom Europe helyszínéről is javaslatot tesznek majd Kofi Annan ENSZ főtitkárnak. Itt a szintén pályázó Genf mellett két kelet-európai város, Bukarest és Szófia verseng egymással. Erre a külön rendezvényre eddig egyetlenegyszer, éppen Budapesten került sor, 1992-ben. Az ITU a regionális seregszemléknek némileg eltérő szerepet szán: míg Telecom World a telekommunikáció legújabb fejlesztéseinek a bemutatója, a távközlési politikusok csúcstalálkozója és a szabványok elfogadásának (vagy elvetésének) helyszíne, addig a kontinetális Telecom-konferenciák inkább a cégek helyi piaci térhódítását segíthetik elő. Nem véletlen, hogy ezeket általában a fejlődő világban rendezik: a Telecom Americas helyszíneire például Buenos Aires, a jamaikai Montego Bay, illetve a közép-amerikai El Salvador fővárosa, San Salvador pályáznak. A fentiek fényében a jövőre az Európai Unió teljes jogú tagjaivá válni akaró két balkáni ország fővárosa talán még jobb esélyekkel is indul az öreg kontinensen, mint a világrendezvény hagyományos házigazdája, Genf.