Az IVSZ is háromoldalú tárgyalást kezdeményez a jövő Magyarországát megteremtő programról

forrás Prim Online, 2006. április 24. 18:57
Közös kiáltványt jelentettek meg a magyar gazdaság meghatározó szereplői, érdekvédelmi szervezetei annak érdekében, hogy az általuk javasolt négy kulcskérdés mentén háromoldalú tárgyalások kezdődjenek a gazdaság, a kormány és a parlament pártjai között. A kezdeményezés célja, hogy Írországhoz, Spanyolországhoz, Szlovéniához vagy Finnországhoz hasonlóan, közösen kidolgozott és végrehajtott megállapodást kössenek a politika és a gazdaság szereplői az ország előtt álló gazdaságpolitikai lépésekről, reformokról.
A magyar gazdaság meghatározó szereplői fizetett hirdetésben, valamennyi jelentős napilapban közzétett kiáltványukban háromoldalú tárgyalást kezdeményeznek az ország előtt álló legfontosabb gazdaságpolitikai kérdésekről. Céljuk, hogy a gazdaság képviselői, a kormány és a parlamenti pártok vezetői még a kormány programjának kidolgozása előtt végrehajtható megállapodást kössenek a sikeres jövőhöz szükséges legalapvetőbb reformlépésekről. A magyar gazdaság képviselőitől érkező kezdeményezés azért is egyedi, mert a magyar gazdaság szinte valamennyi meghatározó szereplője, illetve szervezete aláírta vagy támogatásáról biztosította a kiáltványt. Az aláírók tartalmi kérdéseket is megfogalmaztak, ezek mentén folyhatnak majd a tárgyalások a kormánnyal, illetve a parlamenti pártokkal, illetve ezek adhatnak alapot a tervezett megállapodáshoz.

Mosonyi György, a Joint Venture Szövetség tiszteletbeli elnöke, a kezdeményezés egyik résztvevője szerint "Magyarország sikeréhez közösen kidolgozott, betartható megállapodásra és szövetségre van szükség a parlamenti pártok és a gazdaság szereplői között. Ez a kezdeményezés azt a célt szolgálja, hogy a három oldal végre közösen dolgozza ki azt a programot, mely a végrehajtandó és konszenzussal végrehajtható gazdaságpolitikai lépéseket tartalmazza."

A kezdeményezés - melynek egyik előképe a rendszerváltás és a harmadik Magyar Köztársaság alkotmányos kereteit megteremtő Nemzeti Kerekasztal - célja, hogy a gazdasági rendszerváltás hasonlóan rendezett, politikai és társadalmi konszenzus alapján menjen végbe, mint a politikai rendszerváltás. A kiáltvány aláírói - az Amerikai Kereskedelmi Kamara, Francia-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Informatikai Vállalkozások Szövetsége, Joint Venture Szövetség, Kanadai Kereskedelmi Kamara, Magyar Agrárkamara, Magyar Innovációs Szövetség, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete, Magyar Üzleti Vezetők Fóruma, Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara, Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara, Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége - felelős és fenntartható gazdaságpolitikát, így az államháztartási hiány mielőbbi lefaragását, összehangolt fiskális-, monetáris- és adó-politikát, az euro mielőbbi bevezetését, fenntartható gazdasági és környezeti fejlődést, a társadalmi értékek érvényesülésének erősítését, a befektetői bizalom javítását, a kis- és középes vállalkozások fejlődésének határozott segítését, a hazai K+F és az oktatás gazdaság igényeivel összehangolt fejlesztését követelik.

A gazdasági szervezetek képviselői javaslatot tesznek az államháztartási reform legfontosabb alapelveire, így kisebb és hatékonyabb, mérhető, minőségi módon szolgáltató, tervezhető bevétellel rendelkező államot, ésszerűbb központi államigazgatást, erős deregulációt és decentralizációt, a feladatok ésszerű megosztását a civil szektorral, új, régiós elven alapuló lényegesen kisebb és hatékonyabb önkormányzati rendszert, átlátható és következetes jogalkotást és jogalkalmazást kérnek számon a politika szereplőin.

Az aláírók olyan szolgáltató egészségügy megteremtését javasolják, mely véleményük szerint kiegyensúlyozott és fenntartható, az állam felelősségével működő, állami és magánfinanszírozásra egyaránt épülő finanszírozást takar, valamint új, a versenyképesség alapjául is szolgáló társadalmi egészségfelfogást, társadalombiztosítási reformot, valamint átlátható, hatékony forrásfelhasználást biztosító ösztönzési és ellenőrzési rendszert jelent.

Ezen túlmenően a magyar gazdaság képviselői versenyképességet növelő adóreform megvalósítását javasolják, melynek lényege az államháztartás lehetőségeihez és az ország stratégiájához igazodó, átlátható, egyszerű, versenyképes adórendszer, a helyi iparűzési adó nélküli üzleti környezet, a foglalkoztatást terhelő adók fokozatos csökkentése, valamint a megkülönböztetően versenyképes társasági adózás megteremtése. Ugyanakkor szigorú adó- és járulékbehajtást, az államháztartás deficitjének sürgető lefaragásához a tényleges közteherviselés megteremtését, az adót elkerülők megadóztatását, az adókedvezmények körének szűkítését kérik az állami döntéshozóktól.

Parragh László, a párbeszéd és a kiáltvány egyik kezdeményezője, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke álláspontja szerint az "aláírók közös célja egy háromoldalú megállapodás létrehozása, mely a magyar gazdaság véleményét és tapasztalatát beépíti a jövőt meghatározó gazdaságpolitikába. Abban a gazdaság valamennyi szereplője egyetért, hogy változásra van szükség a gazdaságban, ugyanakkor csak akkor lehet változást elérni, ha ennek részleteit gazdaság és a politika közösen alkotja meg. A gazdaság ezúttal kezdeményezőként akar részt venni ebben a folyamatban."

Mindezen szempontok figyelembevételével az aláírók háromoldalú tárgyalások megkezdését javasolják, melyen javaslatuk szerint a gazdaság képviselői - munkaadók és munkavállalók képviselői egyaránt -, a kormány, valamint a parlamenti pártok - a kormányoldal és az ellenzék képviselői - vesznek részt, hogy egy az írországihoz, spanyolországihoz, szlovéniaihoz hasonló társadalmi megállapodást kössenek, mely lehetővé tenné, hogy az ország előtt álló jelentős változásokat széles politikai, gazdasági és társadalmi konszenzussal lehessen végrehajtani.