A virtuális világról Tusnádfürdőn

forrás Prim Online, 2006. július 13. 08:32
A virtuális és valós világ közötti eltérésekről és összefüggésekről, a magyar-magyar, illetve román-európai on-line integrációról is szó esett azon a beszélgetésen, amelyre „Az Ifjúság és az Európai Unió” tábor keretében került sor július 11-én, kedden, Tusnádfürdőn.
Nagy Zsolt romániai távközlési és informatikai miniszter előadásában ismételten kihangsúlyozta, hogy a távközlés és informatika területén a legnagyobb kihívást a város és vidék közötti különbségeket kell felszámolni: „Célunk, hogy minél több ember számára elérhetővé tegyük a számítógépet és az internetet. Tennünk kell azért, hogy mindenki megtudja, mire jó valójában a világháló, mire lehet azt használni.”

Csepeli György, aki 2002-2006 között a magyarországi Informatikai és Hírközlési Minisztérium államtitkára volt, jelenleg pedig az információs technológiával kapcsolatos feladatokat is ellátó Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közpolitikai igazgatója, a jövő kihívásairól, a fejlődő technológiákról egyaránt beszélt. Az előadók egyetértettek abban, hogy az internet hatékony felhasználása elvezethet oda, hogy az eddigi távolságok, határvonalak leomlanak, és helyükbe egy olyan virtuális tér lép, amelyben az idő és távolság gondjai megszűnnek, és „a föld lapossá változik”. Nemcsak egymással, hanem a világ bármely pontján levő emberek, társadalmak lépnek kapcsolatba egymással, a világ bármely pontján tevékenykedő vállalatok kerülnek versenybe.

A virtuális identitás külön kérdésként merült fel a beszélgetésen. Nagy Zsolt kihangsúlyozta, hogy az információs társadalom veszélyeket is rejteget magában, ezeket azonban ellenőrizni lehet és kell, és végső soron maga az informatika, mint eszköz, mindannyiunk hasznára válhat.