Kódtöréssel kikényszerített nyilvánosság

MTI Sajtóadatbank, 2006. július 14. 10:14
Amerikai egyetemi kutatók feltörték és közzétették az európai globális helyzetmeghatározó rendszer első kísérleti műholdjának kódrendszerét, mivel ezt szükségesnek találták a rendszerhez kapcsolódó készülékek fejlesztéséhez.
A Galileo rendszer nyilvános lesz, de az idén januárban fellőtt első műhold, a Giove-A tesztrendszer kódjait az esetleges későbbi változtatásokra hivatkozva nem hozták nyilvánosságra.

Mark Psiaki (Cornell University, New York) és munkatársai bonyolult digitális jelfeldolgozó berendezésekkel vették a Galileo kódolt adását, s addig próbálkoztak, míg sikerült lehántani róla a hibajavító rendszer úgynevezett pszeudorandom zaját.

A tervek szerint a Galileo rendszer 30 műholdja 2010-től kezdve kínál alternatívát az USA Global Positioning System (GPS) hálózatával szemben. A tervezők azt ígérték, hogy a Galileo rendszer nyilvános lesz, és Psiaki és munkatársai úgy gondolták, hogy az ígéret a kísérleti rendszerre is vonatkozik, hiszen ha valaki 2010-re el akarja készíteni a kapcsolódó készülékek prototípusait, csak a kódok birtokában tudja kipróbálni azokat. A Cornell egyetem mérnökei az interneten tették közzé a kódokat, s az új piacra betörni készülő készülékgyártók köszönettel halmozták el őket.

Az Európai Űrügynökség (ESA) szóvivője szerint a Giove-A jeleivel nem lehet túl sokat kezdeni, egyáltalán nem biztos, hogy a kész rendszerben is ugyanezt a jelformátumot használják majd. A Cornell Egyetem kutatói "jó egyetemistához méltó munkát végeztek, de pár dolgot összezavartak" - idézte az illetőt a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadása.