A Microsoft üzleti éve: 2,9 százalékkal nőtt a profit

MTI Sajtóadatbank, 2006. július 24. 08:27
A világ legnagyobb számítógépprogram-gyártója, az amerikai Microsoft 2,83 milliárd dolláros, részvényenként 28 centes adózott eredményt jelentett az üzleti éve júniussal zárult utolsó negyedéről, 24 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbi 3,7 milliárdtól, részvényenként 34 centtől. A mostani negyedévre részvényenként 3 cent jogi költséget számoltak el az Európai Unió eljárása miatt. Az egy évvel korábbi negyedévben részvényenként 5 cent volt ugyan a jogi eljárások okozta teher, de 9 cent adókönnyítés segítette az eredményt.
Az új üzleti évre azonban a cég emelte előrejelzéseit, bízva az új Windows-kezelőrendszer sikerében. Részvényeinek megtámogatására 40 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is bejelentett. Az üzemi eredmény, 3,88 milliárd dollár, 30 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi 2,99 milliárdot. A forgalom, 11,8 milliárd dollár, rekord méretű volt a cég történetében, és 16 százalékkal több az egy évvel azelőtti 10,16 milliárdnál. Ezzel az egész üzleti évben az adózott eredmény 12,6 milliárd dollár lett, részvényenként 1,20 dollár, 2,9 százalékkal több az előző évi 12,25 milliárdnál.

Az üzemi eredmény 13 százalékkal 16,47 milliárd dollárra nőtt 14,56 milliárdról, a forgalom 11 százalékkal 44,28 milliárd dollárra emelkedett 39,79 milliárdról.

Az új üzleti év első negyedére részvényenként 30-32 centes adózott eredményt, 4-4,2 milliárd dolláros üzemi eredményt és 10,6-10,8 milliárd dolláros bevételt, az egész üzleti évre részvényenként 1,43-1,47 dolláros adózott eredményt, 18,9-19,4 milliárd dolláros üzemi eredményt és 49,7-50,7 milliárd dolláros bevételt ígér most a cég.

Az Európai Bizottság a múlt héten, július 12-én 280,5 millió eurós bírsággal sújtotta a Microsoftot, mert a cég nem hajtotta végre az EU 2004-es figyelmeztetését, hogy jobban ossza meg a piacon csaknem egyeduralkodó Windows-kezelőrendszere műszaki adatait a konkurenciával. A bírság napi 1,5 millió eurós, december 16-ra visszamenő hatállyal, 187 napra. Ha a cég július végéig továbbra sem tesz eleget a megszabott feltételeknek, a bírság augusztus 1-től napi 3 millió euróra nőhet.

Az EU-bizottság 2004-ben, piaci túlsúllyal való visszaélés címén, 497 millió eurós bírságot szabott ki a Microsoftra. Abban az évben a cégnek 8,2 milliárd eurónak megfelelő adózott eredménye volt, úgyhogy a versenytársak kevesellték a rekord méretű büntetést, annál is inkább, mert szerintük a Microsoft azóta sem tett eleget kötelezettségének.

A Windows műszaki dokumentációjának hiányos ismerete miatt a versenytársak különféle termékei vagy nem mind, vagy nehezen működnek együtt a Windows kezelőrendszerrel, amelyet a világon a számítógépezők több mint 90 százaléka használ, illetve a konkurens kezelőrendszerek nem vagy nem jól  fogadják a Microsoft egyéb szolgáltatásait, például az igen népszerű, világméretű MSN Messenger szöveges és kamerás levelező és csevegőhálózatot. Ez és a piaci túlsúly teszi lehetővé azt is, hogy a Microsoft árukapcsolással kényszerítse a vevőket számos szolgáltatása és terméke megvásárlására a Windows-zal együtt, a versenytársak nagy bánatára, mondják szakértők. 2004-ben az Európai Bizottság is felrótta, hogy a Microsoft a Windows-zal együtt árusítja, kötelezően, például a Windows Media Player video- és zenelejátszó alkalmazást, minek következtében a versenytársak hasonló termékei esélytelenek a piacon.

Az új bírság a korábbi 497 millió eurón felül és kívül értendő. A vonatkozó EU-szabályozás szerint a Microsoft a napi világforgalma 5 százalékának erejéig büntethető, ez napi mintegy 5,5 millió eurónak megfelelő összeg lenne.

A Microsoft vezető európai ügyvédje korábban azt mondta, hogy a cég amerikai, redmondi központjában háromszáz mérnök csak azon dolgozik, miként teljesíthetnék az EU-bizottság követelését. Elmondta: a cégnél márciusig egyszerűen nem tudták, mit akar az EU. Utána a vállalat és a brüsszeli bizottság megállapodott egy menetrendben, amely szerint hét csomagban adják át a kívánt műszaki dokumentációt. Azóta az átadás rendben zajlik, az utolsó csomag határideje július 18-a.

A bizottság versenyügyi tagja, Neelie Kroes viszont szerdán úgy nyilatkozott, hogy a Microsoft által eddig kiszolgáltatott adatok messze nem elegendőek.

A Microsoft főtanácsadója a bírsággal kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a bizottság eredeti döntésének homályos megfogalmazásait és a Microsoft elmúlt két évi együttműködő magatartását tekintve úgy vélik: bármiféle bírság jogtalan, főleg, mert még az első, 2004. márciusban kiszabott bírság sem jogerős, fellebbezés alatt van. Közölte: ismét európai bíróságokhoz fordulnak annak eldöntésére, hogy a bizottság példa nélkül álló bírsága igazolható-e.