E-közigazgatás: Utolsókból a középmezőnybe kerültünk

MTI Sajtóadatbank, 2006. november 10. 12:11
Az utolsó helyről a középmezőnybe került Magyarország az elmúlt öt évben az Európai Unióban az elektronikusan igénybe vehető közigazgatási szolgáltatások aránya szempontjából - mondta Baja Ferenc, a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület tagja a csütörtökön kezdődött kétnapos E-Magyarország, e-kormányzat című konferencián Siófokon.
A felzárkózás kevesebb sikert hozott az elektronikai fejlesztés más területein, ezért az államigazgatásban alapos átalakításra van szükség - tette hozzá ugyanakkor Baja Ferenc.

"Nem lehet úgy elektronizálni, hogy ma a háttérben nincs egységes professzionális közigazgatás, ezért most az Országgyűlés előtt van az a törvénymódosítás, mely egy csomagban tartalmazza azokat az egyszerűsítési folyamatokat, melyeknek eredményeként 2010-re egy egészen más típusú közigazgatással fogunk találkozni" - hangsúlyozta.

A tervezett radikális változtatásokról az MTI-nek elmondta: az elektronikus szolgáltatások egységesítése kiterjed az adó- és járulékfizetésre és "intenzív munka folyik az egészségbiztosítás és az egészségügyi reform kereteiben" is.

Az utóbbi célja, hogy az orvos, a beteg és a járulékviszony rendszere egyszerűsödjön, átláthatóvá váljon minden fél számára, ezért az elektronikai rendszer segítségével betekinthetünk egészségügyi adatainkba, a szolgáltató intézmény és a biztosító kötelezettségeivel együtt - tette hozzá Baja Ferenc.

Elmondta: tavaly ötmilliárd forintot költött az állam az informatikai központ fejlesztésére, a következő időszakban ehhez az összeghez járul hét évre lebontva az EU 140 milliárd forintos keretösszege.

Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke úgy vélekedett, hogy a közigazgatás átalakítására valóban szükség van, szerinte az elmúlt években folyamatosan romlott annak színvonala. Nézete szerint az elektronikus fejlesztés nem történhet egy "mesterségesen besorolt régiórendszerben", ezért a legfontosabb teendőnek a régiók jövőbeli sorsának kialakítását látja.