Tudás és intelligencia - a jövő záloga

Fekete Gizella, 2006. november 25. 15:47

Előző számunkban a városok, házak, lakások, vagyis életterünk intelligenssé tételének esélyeit latolgattuk. Most a vállalatokat, intézményeket, a közigazgatást, azaz a munkavégzés helyszíneit, a munkavégzést, a döntéshozást, vagyis az üzleti intelligencia meghonosodásának esélyeit érintő trendek, tendenciák, termékek és szállítók kerülnek sorra.

Erre az okot többek között egy idei Gartner-jelentés szolgáltatta, amely szerint 2006-ban a CIO-k körében az üzleti intelligencia (BI) számít az első számú technológiai prioritásnak. A BI-megoldások idén – a 2004-ben elfoglalt 10. és a 2005-ös 2. hely után – az IT-biztonságot fokozó eszközöket, a workflow-menedzsment telepítését és integrációját, de még az ERP-k upgrade-jét is maguk mögé utasítva kerültek a technológiai prioritások CIO-k által felállított Top 10-es listájának élére. Ennek oka többek között a fokozódó verseny által megkövetelt gyors és hatékony döntéshozatal szükségessége, valamint az üzlet érdekében gyors és hatékony felhasználást igénylő, exponenciálisan növekvő információhalmaz – és mindez még csak a jéghegy csúcsa.

A piackutató cég jelentésében arra is rámutatott, hogy az ügyféladatokhoz kapcsolódó projektek többségénél leginkább az adatminőség veszélyezteti a BI-beruházás sikerességét. Így nem véletlen, hogy a BI aktualitásait, újdonságait az informatikusokkal megismertető őszi SAS Klub 2006 konferencia fókuszában az adatintegrációs megoldások, valamint az adatvagyon minőségének folyamatos ellenőrzését és karbantartását lehetővé tevő alkalmazások álltak. Mint ahogy a Gartner megállapításainak fényében az sem, hogy az Oracle európai BI-értékesítési igazgatója, Nick Whitehead és a BI-fejlesztésekért felelős kelet-európai igazgatója, Cenk Kiral Budapestre látogatva igyekezett az Oracle közép- és hosszú távú stratégiáját szűk sajtókörben ismertetni, kiemelve a Siebel-felvásárlással megnyíló piaci lehetőségeiket.

Üzletiintelligencia-összeállításunkban ennél azért szélesebbre tárjuk a kapukat. Kétségtelen, hogy bár ma a Gartner BI Magic Qudratjában három cég, a Business Object, a SAS és a Cognos szerepel a „vezetők” mezőjében, azért a közelükben van a Hyperion és a MicroStrategy is, és az Oracle eddigi felvásárlásaival igazolt törekvései akár át is szabhatják a piac jelenlegi képét. A trendek – nem csupán a BI-re, hanem az adatbázis-kezelőkre és az ERP-kre vonatkozók is – a megaszállítók irányába mutatnak, ami további felvásárlásokhoz vezethet. Mindhárom említett piac folyamatosan nő, és az előrejelzések szerint a tendencia marad, az Oracle pedig – törekvéseinek és a másik két említett területen a „vezetők” közötti helyének ismeretében – eséllyel pályázhat a Business Intelligence piacának élmezőnyébe kerülésre. Nick Whitehead ennél is továbbment: ő 2010-re a BI-piac vezetőjeként prognosztizálja a szoftvervállalatot.
Az fentebb említett két eseményen és a Gartnernek a piacot érintő további megállapításain, a nemzetközi tendenciákon túl – a SAS Magyarország BI-szakértőjével, Janurik Zoltánnal a hazai helyzetre is kitérve – összeállításunk cikkeiben átfogó képet igyekszünk adni az idehaza is robbanás előtt álló BI-piacról, a technológiai és termékfejlesztési irányokról, illetve azok hazai fogadtatásáról, röviden az ERP-szállítók ilyen irányú törekvéseit is érintve.