Nő a nyomás Norvégiára a Telenor GrameenPhone részesedése miatt

MTI Sajtóadatbank, 2006. december 12. 08:38
Egyre növekvő nyomás nehezedik Norvégiára amiatt, hogy a norvég Telenor - ebben a norvég állam 54 százalékos tulajdonos - egyelőre nem tervez kiszállni a bangladesi távközlési csoportból, a GrameenPhone-ból, amelyet a Nobel-békedíj idei kitüntetettje, Muhammad Junusz mielőbb a szegény bangladesiek tulajdonában szeretne tudni.
A GrameenPhone Banglades legnagyobb mobilszolgáltatója több mint 10 millió előfizetővel. 62 százaléka a norvég Telenor kezében van, a fennmaradó rész a Grameen Telecomé, amely Junuszék mikorohitelező vállalatcsaládjának tagja.

A norvég Dagbladet szerint az 1996-ban kötött egyezmény a GrameenPhone részvényesei között azt tartalmazza, hogy a Telenor hat éven belül 35 százalékra szándékozik csökkenteni részesdését a bangladesi távközlési cégben. Ez azonban nem történt meg, a Telenor szerint ez nem is volt kötelezettségvállalás a részéről. Junusz szerint azonban a tíz évvel ezelőtti szerződés szándéka éppen ez volt.

 - Nézetünk szerint a céget végső soron szociális vállalkozássá kell tenni, amelyben szegény bangladesi nőké a tulajdoni többség - jelentette ki Junusz a Nobel-békedíj átvételekor.

Vasárnap Oslóban átvette a Nobel-békedíjat a "szegények bankárjaként" emlegetett bangladesi Muhammad Junusz és az általa alapított bank, a Grameen képviselője.

"A díjjal a norvég Nobel bizottság idén a muzulmán világgal folytatandó párbeszédre, a nők helyzetére és a szegénység elleni küzdelemre kívánta irányítani a figyelmet" - mondta Ole Danbolt Mjoes, a Nobel bizottság elnöke, aki a norvég királyi család tagjai és több híresség, így Sharon Stone jelenlétében nyújtotta át a díjat.

Junusz, aki hazájában elsőként kapta a kitüntető díjat, azzal vált híressé, hogy a legelesettebb társadalmi rétegek számára hozzáférhető mikrohitelek biztosítására létesített pénzintézetet, amelynek kedvezményezettjei elsősorban nők.

Az igazoló okmány, az aranyérme és a 10 millió svéd koronás (mintegy 1,1 millió eurós) csekk átvételekor a 66 éves Junusz abbeli bizakodásának adott hangot, hogy az ő Nobel-békedíja bátorítást ad a világ szegénységének leküzdését szolgáló kezdeményezésekhez. "A békét a világon az igazságtalan gazdasági, társadalmi, politikai rend, a demokrácia hiánya, a környezeti pusztulás és az emberi jogok hiánya fenyegeti" - mondta Junusz, aki szerint szegénység azért létezik, mert a világ hagyja, hogy létezzen és keveset tesz ellene. "Fel akartunk menni a Holdra, hát felmentünk: amit akarunk, azt elérjük" - érvelt a szegények bankjának alapítója. A pénzösszeg, amelyet a díjjal kapott - mondta - "jó ügyre lesz felhasználva".