Sigma 28-300mm f/3.5-6.3 DG Macro

Széles Csongor, 2006. december 12. 14:43
Ez az objektív a japán Sigma gyártó úgynevezett "mindenes" objektíve. Közel 11x-es zoomjának köszönhetően szinte minden helyzetben megállja a helyét. A legtöbb fotós nem szereti álladóan cserélgetni az objektíveket, főleg ha gyorsan kell cselekedni, és ugye nem mindenki engedhet meg magának két DSLR vázat és még több profi objektívet. Érdemes hát közelebbről is megnézni a Sigma 28-300mm-esét.
Specifikációk
ˇ    Fókusztávolság: 28-300 mm
ˇ    Felépítés: 15 lencsetag 13 csoportban
ˇ    Legnagyobb blende: F/3,5-6,3
ˇ    Legkisebb blende: F/22
ˇ    Látószögek: 75,4-8,2°
ˇ    Közelpont: 0,5 m
ˇ    Szűrőméret: 62 mm
ˇ    Méretek: 74x86 mm
ˇ    Tömeg: 0,49 kg
ˇ    Ár: kb. 85.000 Ft

Felépítés és kezelhetőség

Meglepően kompakt kis objektívet foghatunk kezünkben, bár tele állásban 78 mm-rel hosszabb, szinte 2x akkora mint nagylátószögű állásban, ugyanakkor kiegyensúlyozottan, finoman mozog a két végpont között. A mozgó részen, a kézi fókuszgyűrű előtt helyet kapott a nagyítási arány kijelzése is. A zoomgyűrű elfoglalja az objektív kb. 2/3-át.
Ebben az olcsónak számító kategóriában luxus lenne az ultrahangos motor, és bár fókuszálás közben hallani a motort, hangja nem zavaró és a fókusz is eléggé gyors. Ez valószínűleg az objektív rövidségének köszönhető, ugyanis az lencsetagoknak szinte alig kell mozogni. Ezt bizonyítja az is, hogy manuális élességállítás esetén sem kell negyed fordulatnál többet tekerni az fókuszgyűrűn. A zoomgyűrűn feltüntették a 28, 35, 50,70, 100, 200 és 300mm fókusztávolságokat, és a filterek szerelmeseit megörvendeztetheti az is, hogy sem a külső gyűrű, sem a zoomgyűrű nem fordul el.

Minőség

Ha figyelembe vesszük, mennyi kompromisszumot kell kötni egy 11x-es zoomtartomány gyártásakor, akkor kijelenthetjük, hogy ez az objektív a legtöbb helyzetben elég jól teljesít. A hordótorzítást - bár nagylátószögű állásban kivehető - eléggé becsületesen leszorították -2,27%-ra, ezt úgy kell érteni, hogy a +/- 1,5%-os torzítási érték már szemmel látható. Tele állásban a hordótorzítási érték 0,89%-os, szemmel nem is érzékelhető.
Nagylátószögű állásban szinte alig róható fel valami a Sigma objektívnek. A felbontás jó, a kromatikus aberrációt is sikeresen orvosolta a gyártó. Viszont mint azt már a többi zoomobjektívnél megszoktuk, a tele állás felé haladva egyre csökken a teljesítmény, és hát ez egy nagy zoomátfogású objektív. Azért ijedtségre semmi ok, a kontraszt- és a felbontásveszteség fokozatos, és a szupertele állásban is elfogadható minőségű rajzolatot kapunk.
Az egyetlen olyan terület, ahol a Sigma elmarasztalható az a sarkoknál jelentkező kromatikus abberráció, mely a fókusztávolság növelésével egyre zavaróbb. Összehasonlítva elődjével, a DG bevonat meglepően sokat számít, és nagyrészt ennek köszönhető a kontraszt és az általános képminőség javulása.

Értékelés

Ha egy sokoldalúan kihasználható objektívre van szükségünk, és nem feltétlenül akarunk egész nap makrózni-telézni, és nem szeretjük cserélgetni az obikat, a Sigma 28-300mm figyelemre méltó alternatíva. Kisebb fókusztávon jó minőséget produkál, bár tele állásban veszít valamennyit kontraszt és felbontás tekintetében. Mindazonáltal a fél méteres közelpontnak köszönhetően nagyon sokoldalú objektívvel van dolgunk.

Előnyök:
ˇ    hatalmas fókusztáv
ˇ    kompakt és könnyű
ˇ    nagylátószögű állásban kiváló
ˇ    jó ár-teljesítmény arány

Hátrányok:
ˇ    kromatikus aberráció tele állásban
ˇ    kisebb kontrasztveszteség tele állásban