2006 legpimaszabb kártevői

Genda Csongor Zoltán, 2006. december 31. 14:29
A Panda Software minden év legvégén elkészít egy olyan vírustoplistát, amely az abban az esztendőben előfordult legpimaszabb kártevőket sorakoztatja fel. A biztonságspecialista listáján nem feltétlenül szerepelnek nagy mennyiségben terjedő vírusok, ezek inkább valamiért különlegesnek számítanak. 2006 legszórakoztatóbb kártevői a következők:
- A moralista: A Zcodec kémprogram azért érdemelte ki ezt a beszélő nevet, mert figyeli, hogy vajon az internetezők látogatnak-e pornóoldalakat, és ennek megfelelően jelenít meg reklámokat a képernyőn, de egy online kaszinó programot valamint egy DoS-támadásra alkalmas trójait is letölt még a számítógépre.

- Az álláskereső: Az Eliles.A féreg a Panda jelentése szerint a megfertőzött PC-ről önéletrajzokat küldözget.

- A szenzációhajhász: A Nuwar.A kártevő a 3. világháború kirobbanásával próbálja meg riogatni a felhasználókat.

- A makacs: A Spamta készítői valószínűleg nem ismerik azt a mondást, hogy minden csoda három napig tart, mert a féregnek folyton új mutációi jelennek meg, azonban ezek a verziók csak parányi eltérést mutatnak az elődökhöz képest.

- Az ellenfél: a Popuper Spyware egy imitált antivírus programot installál a felhasználó számítógépére. Ezt koránt sem azért teszi, hogy megvédje a PC-t a kártevőktől, hanem hogy kiiktassa a rendszerre feltelepített biztonsági szoftvert.

- A szorgalmas: Az adathalászok általában csak a legfontosabb számlainformációk megszerzésére törekednek, azonban a BarcPhish.HTML a leghaszontalanabb adatokat is összegyűjti és továbbküldi.

- A kukkoló: A WebMic.A aktiválja a számítógép mikrofonját és kameráját is, és így figyeli meg az internetezőket.

- A bosszantó: Miután a Nedro.B féreg megfertőzött egy rendszert, megváltoztatja az ikonokat, törli a start menü különböző opcióit és nem engedi, hogy a felhasználó megnyisson bizonyos programokat.

- A szemérmes: A P2P-hálózatokon keresztül vírusokat terjesztő hackerek általában olyan neveket adnak kártékony programjaiknak, amelyek felkeltik az internetezők figyelmét, vagyis mindinkább pornográf tartalomnak tüntetik fel kártevőiket. A FormShared.A 37 ezer különböző megnevezéssel fordul elő, azonban ezek egyike sem utal arra, hogy az valamilyen erotikus képet vagy videót tartalmazó fájl volna.

- A kövület: A mai vírusok e-mailen, azonnali üzenetküldőkön vagy fájlcserélő programokon keresztül terjednek. A DarkFloppy.A azonban mit sem törődik ezzel és floppira másolja át magát.

- A határozatlan: A Gatt.A válogatás nélkül megfertőzi mind a Windows mind pedig a Linux-rendszereket.

- A csaló: A SafetyBar közli az internetezőkkel, hogy számítógépe vírusos, és különböző eltávolító programok letöltésére sarkallja a felhasználókat.