Cisco Broadband Barométer

Kovács Attila, 2007. február 7. 15:28
A Cisco bemutatta az IDC közreműködésével elindított Cisco Broadband Barométer kutatássorozatot, amely rendszeres időközönként, azonos metodikával és Magyarország mellett a régió több országában – köztük Bulgáriában, a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban, Romániában és Törökországban – méri a szélessávú internet elterjedtségét. A kutatás egyik fő következtetése, hogy bár Magyarországon dinamikusan nő a szélessávú kapcsolatok száma, az átlagos sávszélesség még messze elmarad a nyugat-európai átlagtól.

A felmérés négy technológiai platformon (xDSL, kábel-modem internet, szélessávú fix vezeték nélküli, egyéb kapcsolattípus) méri az előfizetések számát és az átlagos havi díj összegét, emellett hat felhasználói szegmensben (háztartások, nagy-, közepes- és kisvállalatok, oktatási intézmények valamint államigazgatás) vizsgálja a kapcsolatok számát, és nem utolsó sorban képet ad az egyes országok főbb internet-szolgáltatóiról. A kutatás elsősorban szabályozó testületeknél és távközlési szolgáltatókkal készített interjúkra alapul. A tanulmányt informatikai, hírközlési és oktatási tárcáknál végzett adatfelvétellel valamint nyilvános negyedéves pénzügyi jelentések és nemzeti statisztikai és szabályozó hatóságok adataival egészítették ki az IDC szakemberei.

A Cisco szerint e terület fejlődésének nyomon követése mindenki számára fontos, mivel kutatások egyértelmű összefüggést mutattak ki a gazdasági-társadalmi fejlődés mértéke és a szélessávú internet elterjedtsége, valamint az információs technológiára fordított beruházások nagyságrendje között. Napjainkban a GDP növekedése jelentősen függ az e-gazdaság folyamataitól, a globalizáció révén pedig a szélessávú internet a kommunikáció nélkülözhetetlen eszköze lett.

„A szélessávú internet napjainkra a gazdasági fejlődés egyik legfontosabb eszköze, az elterjedtsége pedig a gazdaság fejlettségének egyik legjellemzőbb mutatója lett” – mondta Papp István, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója. „A szélessávú kapcsolatok terjedése világszerte hozzájárul a hatékonyság és az emberek mindennapi életminőségének a javításához. Mindezek fényében nem véletlen, hogy a szélessávú kapcsolatok fejlesztését a kormányok a régió összes országában kiemelt területként kezelik.” – tette hozzá. 

Előnyök

A szélessávú kapcsolat révén a cégek olyan hálózat-alapú eszközökkel javíthatják hatékonyságukat a globális gazdaságban, mint az e-kereskedelem, az ügyfélkezelő rendszerek (CRM), az erőforrástervezés (ERP) vagy az e-oktatás. A lakosság hozzáférhet számos egészségügyi szolgáltatáshoz, az átfogó és interaktív tartalmak révén az oktatás és a „tudás” mindenki számára elérhetővé válik. A szélessávú kapcsolatok összekapcsolják a kormányzati intézményeket a lakossággal és a gazdálkodó szervezetekkel, amely révén átlátható és jól működő szolgáltatásközpontú állam hozható létre.