Albacomp: szélessáv elszigetelt kistérségekben

Kovács Attila, 2007. április 19. 14:52
Az Albacomp mai sajtótájékoztatóján Pukler Gábor vezérigazgató és Szajkó György műszaki vezérigazgató-helyettes beszámoltak arról, hogy időarányosan jól haladnak előre a társaság által elnyert kistérségi szélessávú internet hálózati fejlesztési programok (GVOP 4.4.2). A GVOP kistérségi szélessávú hálózatok fejlesztésére irányuló (4.4.2) programjának köszönhetően mintegy 60 térségben (mintegy 600 településen) valósulhatna meg az internetelérést biztosító hálózat kiépítése. Az eddigi 30 nyertes pályázatból húszan ki is írták a fejlesztési pályázatot, ebből nert meg ötöt az Albacomp. A várhatóan a közeljövőben kiírásra kerülő újabb pályázatok kapcsán a vállalat arra hívja fel a figyelmet, hogy a pályázati feltételek szigorítása – ezen belül elsősorban a minimális önerő felemelése – kedvezőtlenül hatna az önkormányzatok pályázási hajlandóságára, és ez akár jelentősen visszavethetné a program eddigi lendületét.
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program 2005. márciusában kiírt pályázatának keretében (4.4.2) önkormányzatok és társulásaik pályázhattak szélessávú hálózat kiépítésére Magyarország üzletileg kevésbé „vonzó” településein. A sikeres pályázáshoz a projekt elszámolható összköltségének legalább 25%-át kitevő igazolt önrésszel kellett rendelkezniük a pályázóknak. Eddig 61 önkormányzat összesen mintegy 10,8 milliárd forint értékű támogatásban részesült. Az önkormányzatok pályázási hajlandósága eddig igen magas volt, összesen 117-en jelentkeztek a kedvező feltételekkel megszerezhető forrásokra.

Az Albacomp a Hortobágy-menti Térségfejlesztő Társulásnál, a Koppány-völgye Többcélú Kistérségi Társulásnál, a Szentes Kistérség Többcélú Társulásnál, a Móri Többcélú Kistérségi Társulásnál és a Bélapátfalvai Kistérség Többcélú Társulásnál  kezdhette meg a szélessávú rendszerek kialakítását, ezekből összesen 1,14 milliárd forint árbevétele származott. Jelenleg két további Albacomp érdekeltségű pályázat áll még elbírálás alatt, azonban több olyan település is van az országban, amely a források elnyerését követően még nem írt ki pályázatot a megvalósításra, ami további potenciális bevételi lehetőséget jelenthet a cég számára.

Az Albacomp tapasztalatai: a kistérségi vezetők és a kollégáik számára rendkívül fontos, hogy az új szolgáltatással a térségben élő emberek közelebb kerüljenek a világhoz, és az egész régió vonzóbb legyen mind a fiatalok, mind a vállalatok számára, ezért minden segítséget megadnak ahhoz, hogy a tervezett határidőre, az elvárt minőségben elkészüljenek a beruházások. A lakosság is hamar megértette, hogy az ő érdekükben kerül megvalósításra a rendszer, így a beruházásokat kísérő építési munkákkal járó esetleges kellemetlenségeket is megértően fogadják.

Az Albacomp várja az új pályázatok megjelenését, és egyben azt reméli, hogy nem szigorodnak jelentősen a pályázati feltételek, különös tekintettel a minimális önerőre vonatkozó előírások. A vállalat szerint visszavetné az eddig tapasztalt lelkesedést és a pályázási kedvet, ha a jelenlegi 25%-ról lényegesen – akár csak 10-15%-kal – magasabbra emelkedne az önerő mértéke.

Az Albacomp egy évvel ezelőtt a rendszerintegrációs üzletág dinamikus fejlesztését tűzte ki célul, amelyben jelentős szerepet kaptak a kistérségi projektek. Az elmúlt évben a cég rendszerintegrációs bevételeinek közel 20%-a ezekből származott, és a várakozások szerint ez az arány a következő időszakban akár 30%-ra is növekedhet. Emellett az internet terjedésével a felhasználók egyben potenciális számítógép-vásárlókká is válnak, így a hazai számítógépgyártásban és -forgalmazásban is jelentős súllyal szereplő Albacomp számára indirekt módon is fontos a világhalót használók körének bővülése.

A Prím Online kérdéseire a következő további információk hangzottak el.