Indul a konkurenciaharc

, 2000. február 1. 21:28
Decemberben mintha kisütött volna egy kicsit a részvénypiac felett a nap, de az egész tavalyi év nem tűnt rózsásnak. Horváth Szabolcsot, a Procent Befektetési Rt. Internet Üzletág vezetőjét arra kértük, mondja el tapasztalatait, illetve azokat a tényezőket, amelyek befolyásolták az elmúlt év internetes tőzsdei szolgáltatásait.
- Sajnos a magyar tőzsde szempontjából az 1999-es év nem mondható éppen sikeresnek. A külföldi befektetők nagy része elfordult a magyar piactól. Sok befektető azért nem mert a kelet-közép-európai - így a magyar - tőzsdén befektetni, mert félt a 2000. év problémájától. Ez a tény sajnos igencsak lecsökkentette a tőzsde forgalmát. A napon belüli likviditásnak nem tett jót a kereskedési idő meghosszabbítása sem. A rövidebb kereskedési idő alatt koncentráltabban jelentek meg a piaci mozgások, amelyek a spekulánsok számára nagyobb lehetőséget biztosítottak a napon belüli árfolyammozgások kihasználására.

- Nem kellett volna a kereskedési időt meghosszabbítani?

- Természetesen nem szeretném, ha azt gondolnák, hogy a tőzsdei kereskedési idő meghosszabbítása ellen lennék, de a jelenlegi piaci és internetes helyzetben sajnos ez nem könnyíti meg a piaci szereplők dolgát. Mert, ha egy aktív befektetőt tekintünk, aki a teljes kereskedési idő alatt szeretné nyomon követni az árfolyamok változását, akkor napi 6 és fél óra internethasználatban gondolkozhatunk. Szerencsére ma már viszonylag olcsó a korlátlan internet-hozzáférés, azonban aki telefonvonalon kapcsolódik a hálózathoz, annak súlyos tízezrekbe kerül a csúcsidőben való internetezés. További költségvonzatként jelent meg a BÉT által kivetett termináldíj, amelyet minden egyes valós idejű tőzsdei árfolyamadat felhasználójának ki kell fizetnie; mértéke sajnos olyan magas, hogy a brókercégek ennek átvállalására már nem képesek.

- A negatívumok ellenére az év második felében több új piaci szereplő is megjelent az internetes tőzsdei szolgáltatás piacán. Ez azt mutatja, hogy a nehézségek ellenére érdemes ezen a piacon mozogni... Vagy inkább ezt a tényt is a gondok közé kellene sorolni?

- Igen, mint minden új piacon, itt is megjelentek a versenytársak. Véleményem szerint az igazi konkurenciaharc most kezdődik, idén igen komoly versenynek nézünk elébe. Két fő internetes brókeri szolgáltatás kialakulása várható. Egyrészt az univerzális brókercégek, amelyek az internetet mint kiegészítő csatornát fogják használni. Ezek a cégek nem kezdenek drasztikus árcsökkentésbe, szolgáltatásuk is szélesebb körű. A másik szolgáltatótípus a klasszikus diszkontbróker, amely minden más piaci ár alá kínál, de csak az alapszolgáltatást nyújtja. A magyar befektetői attitűd inkább az először említett brókeri szolgáltatást fogadja el.

- Mit vár még 2000-től?

- Reméljük, hogy mire ezek a sorok megjelennek, a 2000. év problémáját sikeresen átvészeltük, és nagyobb volt a füstje, mint a lángja. Feltehetőleg ismét megjelennek a külföldi befektetők, ami a forgalom növekedését vonja maga után. Az internetes szolgáltatás területén valószínűleg megjelenik az első WAP-os szolgáltatás is, amelynek segítségével akár mobiltelefonon keresztül is igénybe vehetjük a tőzsdei szolgáltatásokat.