Góliátok jönnek, mennek(?)

Kolma Kornél Kolma Kornél, 2000. február 1. 21:51
Bár a január az üzleti életben rendszerint csendesen - a sorok rendezésével, komolyabb piaci mozgások nélkül - telik el, az idei évkezdet erre most rácáfolni látszik.
Voltak, akik kitörő lelkesedéssel fogadták, s voltak, akik őszinte sajnálattal vették tudomásul Bill Gates hó eleji bejelentését, miszerint a Microsoft vezérigazgatója január 13-ai hatállyal lemond posztjáról, a kormánykereket pedig Steve Balmernek adja át. A hír mögött - ugyan ezt Gates egy néhány héttel ezelőtti tévéinterjújában tagadta - nagy valószínűséggel az áll, hogy a kormányzat trösztellenes jogi fellépése a végéhez közeledik, az alapító "atya" pedig nem kívánja végignézni, amint gyermekét "Baby Billekre" darabolják. Mindez persze egyelőre csak szóbeszéd tárgya, mindenesetre tény, hogy hasonló volumenű feldarabolásra az IT-iparban már volt precedens (jó másfél évtizede az IBM esett áldozatul egy hasonló trösztellenes pernek).

Nyertesek és vesztesek

"Az elkövetkezendő tíz évben többet változik majd az üzleti élet, mint a mögöttünk álló ötven év során" - e gondolattal indítja néhány hónapja megjelent, "Üzlet a gondolat sebességével - működik a digitális idegrendszer" című könyvét Gates, aki talán csak egyvalamiről feledkezett meg. Mégpedig arról, hogy a rohamléptékű változásoknak nemcsak nyertesei, hanem vesztesei is szép számmal akadnak, s ez utóbbiak közé akár egy olyan óriás is, mint a Microsoft, beletartozhat.

Persze most sokan legyintenek, hiszen Gates életpályája - történjék is bármi - teljesnek s így akár irigylésre méltónak is tekinthető (csak néhány a legek közül: a világ legnagyobb vállalatának résztulajdonosa, a CBS News közvélemény-kutatása alapján a XX. század legjelentősebb üzletembere, a leggazdagabb ember, és nem utolsósorban boldog családapa). Egyébként a leköszönő vezér most ahhoz tér vissza, amivel a kezdetek kezdetén foglalkozott: a technológiához, az új szoftverek és megoldások létrehozásához, s a háttérbe vonulva várja, mi lesz a közel negyed évszázad során Góliáttá cserepedő vállalatának sorsa.

Megafúzió

Közben pedig már születőben van az új Góliát is. Bár a hagyományos média és az internet házasságára már eddig is akadt példa bőven, arra viszont, hogy a házasuló felek ekkora hozománnyal rendelkeznek, még soha. A január 10-én bejelentett America Online - Time Warner egyesülés révén akkora médiabirodalom jön létre, amelynek összértékét a szakértők 350-360, míg éves bevételét (a szinergiahatás teljesülése esetén) 30 milliárd dollárra becsülik. A világ legnagyobb internetszolgáltatójának és médiabirodalmának egybekelésével a következő birtokok kerülnek közös tulajdonba. AOL-hozomány: CompuServe, Netscape, ICQ, AOL MoveFone, AOL Instant Messenger, Digital City, Spinner, Winamp; Time Warner-hozomány: CNN, HBO, TNT, Cartoon Networks, Time, People, Sports Illustrated, Warner Music, Warner Bros, Looney Tunes. Még csak belegondolni is hátborzongató, hogy mi mindenre lesz képes az AOL Time Warner-birodalom. Ha úgy tartja kedve, akár elnököket járat le, vagy éppen ismeretlen arcokat ránt elő, s tesz világhírűvé.

Hogy mi lesz pontosan, még mi sem tudjuk, de a hónap meghatározó eseményei alapján bizton állíthatjuk, hogy a Góliátok nemcsak születnek, hanem olykor jobb létre is szenderülnek.