SPARC-évforduló UltraSPARC T2 bejelentéssel

Kovács Attila, 2007. augusztus 8. 09:09

Augusztus 8-a a SPARC processzor születésének 20. évfordulója. Ebből az alkalomból a Sun Microsystems bemutatja a világ leggyorsabb általános célú processzorát, amely még inkább kiterjeszti a Sun innovációját, energiahatékony tervezését és áttörést eredményező mikroprocesszor-teljesítményét. Ehhez kapcsolódóan augusztus 7-én, magyar idő szerint 19 órakor élő webcast előadást tartott Jonathan Schwartz, a Sun vezérigazgatója, David Yen, a cég első alelnöke és az iparág több szakértője.

Céljuk az volt, hogy részletesebben bemutassák az ágazat első valódi masszívan több fonalas server-on-a-chip konstrukcióját, illetve megmutassák, hogyan képes a következő generációs SPARC processzor osztályában minden más processzornál nagyobb áteresztőképességgel, teljesítménnyel és wattonkénti funkcionalitással működni. Schwartz külön köszöntötte a fejlesztő csapatot, amely ötéves munkával hozta létre a hivatalos nevén UltraSPARC T2, sunos belső kódnevén a Niagara2 processzort. Yen a processzorral kapcsolatos  tíz legfontosabb top tény felsorolása és értékelése mellett a Niagara2 áru jellegét, valamint azt  is kiemelte, hogy a T2 technológiája a "64 rendszer egyetlen lapkán." Yen a T2 (Niagara2) processzort, mint a piac pillanatnyilag a maga osztályában legnagyobb teljesítményű, leghatékonyabb energiafelhasználású processzorát mutatta be.

A nyolc maggal és 64 szállal rendelkező UltraSPARC T2 processzor valójában „szerver a chipen”. A kiváló teljesítményt és az alacsony energiafogyasztást a következő három alapvető, közvetlenül a chipbe integrált funkció egészíti ki: többszálas 10 GbE hálózatkezelés, titkosításgyorsítás és PCI-Express I/O bővítés. A chip energiatakarékos kialakítása a Sun környezetbarát processzorok, rendszerek, programok és szolgáltatások iránti hagyományos elkötelezettségének újabb bizonyítéka. A Sun termékeivel a vállalatok csökkenthetik a környezetre gyakorolt hatást, sőt az energiafelhasználás költségeit is.

A Sun új UltraSPARC T2 processzora a többszálas processzortechnológia (CMT) tekintetében túlszárnyalja a 2005-ben bevezetett UltraSPARC T1 processzort. Az új verzió egyedülálló abból a szempontból, hogy a teljesítmény skálázását a többszálas technológiával, nem pedig az órajel-frekvencia növelésével, a gyorsítótár jelentős megnagyobbításával vagy csomagolási „trükkökkel” éri el, mint például a MultiChip Module (MCM). A Sun egyedülálló többszálas 10 GbE technológiája lehetővé teszi a hálózat–interfész virtualizálást: egy szervert használva több alkalmazáshoz, megszűnik a forgalomtorlódás. Ezen kívül ez a technológia vívmány felgyorsítja a szerverek közötti kommunikációt is. A chipbe épített integrált, gyorsított titkosítási funkciók teljes körű biztonságot tesznek lehetővé, a szoftveres titkosítás teljesítménycsökkentő hatása nélkül.

Nyílt forráskódú processzort hoz forgalomba a T2-vel a Sun. Továbbá: a Sun az OpenSPARC T2 technológia programozói referenciaanyagának és mikroarchitektúra-specifikációjának közzétételével (a GPL-en keresztül), valamint az NDA Developer bétaverziójának kibocsátásával betekintést nyújt a fejlesztőknek a processzor belső működésébe.

A chip 64 processzorszála, a többszálas hálózatkezelés, valamint a Solaris 10 operációs rendszer konténerei és logikai tartományai (LDom-ok) optimális platformmá teszik a konszolidációs projektekhez, mivel akár 64 tartomány működését is lehetővé teszi egyetlen processzoron. A rugalmas új processzor jól használható számos különböző alkalmazással, például vállalati szintű Java, adatbázis, e-mail szerverek, valamint ERP, CRM és HPC alkalmazások. Ez a hasznos processzor eredeti berendezések gyártóinak is rendelkezésére áll; lehetséges felhasználási területei közé tartozik még a hálózati infrastruktúra, a következő generációs távközlés, valamint a WiMax infrastruktúra és a proxyszerverek.Az új UltraSPARC T2 processzor a Sun CMT-tevékenységének természetes előrehaladása, amely nagyban támaszkodik vezető terméke, a Solaris operációs rendszer és a hozzá kapcsolódó CoolThreads technológia többszálas funkcióihoz.