Ultrahangos szoftver segít a tumorfelismerésben

forrás Prim Online, 2007. augusztus 25. 16:09

Az emlődaganatok preventív vizsgálata könnyebbé és biztosabbá válik  a Siemens új egészségügyi szoftvere révén, amely a rosszindulatú tumorokat automatikusan felismeri és színesben megjeleníti. Így az onkológus orvosok adott helyzetre gyorsabban reagálhatnak és sok esetben feleslegessé válik a fájdalmas és költséges biopszia (szövet-mintavétel). Továbbá az új program használatával a vizsgálat eredményéhez is gyorsabban lehet hozzájutni. 

Az elasztográfiai képalkotás különbséget tesz a lágy és kemény szövetek között, amennyiben az előbbieket világos tónusban jeleníti meg, míg utóbbiak sötét foltként látszanak. Az emlővizsgálatok esetében ez azért alkalmazható, mert a tumorok keményebbek, mint az egészséges szövet. Gyakran azonban a fekete-fehér kép nem elég jól kivehető ahhoz, hogy a doktor határozott diagnózist alkothasson. Így az esetek nagyobb részében a biztonság kedvéért fájdalmas próbametszésre kerül sor. 

A Siemens Orvostechnika ágazatának eSie Touch Elasticity Imaging eljárása révén csökken a végrehajtandó biopsziák száma. Ugyanis az  Acuson Antares berendezés-családdal kapcsolatban használt szoftver olyan intelligens algoritmusokat alkalmaz, amelyek révén az ultrahangos képen megjelenő leghalványabb árnyék alapján is felismerhető a daganat. A rendszer a tumor helyét és alakját ez alapján színesben jelzi ki a képernyőn: zölddel a jóindulatú képződményt, pirossal a rosszindulatú daganatot.

A Northeastern Ohio University (USA) orvosi és radiológiai karán nemrég végzett tanulmány szerint a rendszer nagy segítség a diagnoszta számára: az eSie Touch segítségével vizsgált 123 lézióból 122 esetében helyes volt a diagnózis, mint azt az utána elvégzett biopsziák igazolták. Ezzel szemben szakértők becslése szerint a hagyományos képalkotó eljárással végzett és tumor jelenlétének lehetőségét kimutató vizsgálatok utáni biopsziák mintegy 75%-a negatív eredményt hoz. Ha kevesebb biopsziát kell elvégezni, az nemcsak megkíméli a pácienseket a kellemetlen invazív beavatkozástól, de az eredményre várás idejét is lecsökkenti, továbbá javítja a gondozási folyamatokat és csökkenti a költségeket.