Nanotechnológia: tudósok megalkották a legsötétebb mesterséges anyagot

Milkovits Gábor, 2008. január 17. 20:32

Amerikai tudósok a nanotechnológia segítségével létrehozták az eddigi legsötétebb mesterséges anyagot, amely többféle gyakorlati területen is hasznosnak bizonyulhat a jövőben.

A sötét matéria szén-nanocsövekből épül föl – ezek mindössze egy atomnyi vastagságú szénlapokból állnak, amelyek henger formájúra vannak föltekerve. A csövecskék segítségével a kutatók minden eddigi próbálkozásnál közelebb jutottak az „ideális fekete” anyaghoz, amely minden irányból minden hullámhosszú fényt elnyel. Tudósok egy ideje feltételezték, hogy a szén-nanocsövek segítségével előállítható olyan anyag, amely ezt a fényelnyelő-képességet közelíti, így a New York államban, Troy-ban található Rensselaer Polytechnic Institute kutatói tudatosan ennek megalkotására törekedtek. A nanotechnológia azért képes erre, mivel segítségével atomi szinten lehet szabályozni az anyag felületének struktúráját, ezen keresztül pedig fényelnyelő-képességét is.

A nanotechnológia immár életünk számtalan területén erőteljesen jelen van, az OLED kijelzőktől a memóriatárakon át az üzemanyagcellákig. A fekete anyag a gyakorlatban elsősorban újfajta napelemek és –kollektorok építésénél lehet hasznos, illetve minden olyan alkalmazásánál, amely a fény befogásán alapul.