Villámgyorsan terjed a mobiltelefon a fejlődő országokban

MTI Sajtóadatbank, 2008. február 8. 10:10

Már minden második emberre jut egy mobiltelefon a harmadik világban.

Három év alatt a duplájára nőtt a készülékek száma, és a mobiltelefon a legfontosabb kommunikációs eszközzé lépett elő a fejlődő országokban - állapította meg legutóbbi elemzésében az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD).

2005-ben még négy emberre jutott egy készülék, most pedig valószínűleg az 50 százaléknál is jóval magasabb a használók aránya, mert a nyugati világban megszokott 1 készülék/1 felhasználó modell helyett inkább az a jellemző, hogy több ember osztozik egy mobilon.

A technológia terjedése mindenekelőtt a kisvállalkozásoknak és a kereskedőknek hasznos. Az UNCTAD felmérése szerint az afrikai cégek 2006-ban jóformán kizárólag mobiltelefon tartották a kapcsolatot az
ügyfelekkel és a beszállítókkal.

A mobiltelefon-használat terjedése így a gazdasági fejlődés motorja is egyben; a legújabb kutatások szerint a mobilpenetráció 10 százalékos emelkedése 0,6 százalékos GDP-növekedést indukál a fejlődő országokban.

Míg nyugaton már mindenkinek van legalább egy készüléke, a harmadik világban még jó ideig eltart, mire eléri a 100 százalékot a penetráció, ezért a mobilszolgáltatók és a telefongyárak számára ez a növekedés legfontosabb terepe.

Az internet ellenben csigalassúsággal terjed - állapítja meg az elemzés. A hozzáféréssel rendelkezők aránya átlagosan 13 százalék, szemben a fejlett ipari államokban mért 65 százalékkal. Nyugaton a lakosság 28 százaléka már szélessávú internetkapcsolatot használ, a fejlődő országokban viszont csak 2 százalék, és számos országban - például Beninben vagy Afganisztánban - egyáltalán nincs is ilyen szolgáltatás.