Új, 3D képet rögzítő szenzor!

Széles Csongor, 2008. február 24. 16:26

A Stanford-i Egyetem munkatársai egy szenzációs chip fejlesztésén dolgoznak, amely lehetővé teszi a képek háromdimenziós rögzítését. A hagyományos képérzékelőkkel ellentétben a három megapixeles chip egymást fedő 16x16-os pixelrácsokat használ. Minden egyes "alrács" saját lencsével rendelkezik.

Mivel minden a rács kissé eltérő szögben rögzítik a képeket, a rögzített képek különbségeinek elemzésével 3D információt nyerhetünk ki, épp úgy, ahogy az emberi agy a két szemünk által különböző szögben rögzített képekből összegyűjti a kép mélységére vonatkozó információt.

Az Adobe is készített egy hasonló eszközt, bár a híres cég nem különleges szenzorral állt elő, hanem több lencsét csoportosított a légy szeméhez hasonlító rácsba. A Stanford-i chip ehhez képest sokkal kompaktabb és könnyebben használható. A 3D információt jelenleg metaadatokként rögzítik a képben, így olyan szoftvert írhatnak hozzá, amely például kiküszöbölhetné például a téma mögötti zavaros hátteret. De nem csak a mélység az egyetlen előnye az új szenzornak, hiszen az új, többrekeszes megközelítéssel a magas ISO értékek mellett jelentkező képzajt is csökkenthetjük. A zajt könnyebben sikerül kiszűrni, mivel a minden egyes alrács, ugyanazt a részletet rögzíti, ennek köszönhetően könnyebben megkülönböztethetjük a hasznos pixeleket a képzajtól. Ezen túl, a rácsokat úgy is beállíthatjuk, hogy csak egy színt rögzítsenek, ezzel csökkenteni lehetne a jelenlegi képérzékelőkre jellemző "színáthallást". A mai Bayer típusú szenzorok egy vörös, egy zöld és egy kék fényérzékeny réteget használ a pixele színeinek rögzítésére, ennek az a hátránya, hogy a vörös pixel által rögzített erős piros szín "átszivároghat" a szomszédos zöld és kék pixelekbe.

Természetesen a fenti előnyök mellett hátrányai is vannak az avangarde technikának. Mielőtt túlzottan lenyűgözne bennünket az új technológia, nem árt elgondolkozni a következőkön is:


Természetesen az új technológiák nem csak előnnyel, de hátránnyal is rendelkeznek. És ha a fejlesztés soha nem is kerül a fogyasztók elé, így is jelzésértékű: mutatója a digitális fényképezés radikális átalakítási törekvésének.