Most éppen Pakisztán blokkolja a YouTube-ot

Milkovits Gábor, 2008. február 24. 21:11

A pakisztáni kormány blokkolja a YouTube internetes videó-megosztó oldalhoz való hozzáférést, azzal az indokkal, hogy a portálon több, az iszlámot állítólag sértő videó található.

A pakisztáni távközlési hatóság nem nevezte meg, hogy konkrétan mely videókat találta sértőnek; egyes hírforrások szerint a néhány éve botrányt okozó, Mohamed prófétán ironizáló dán képregények részletei állnak a tiltás mögött, míg mások Geert Wilders holland képviselőnek az iszlámot nem túl kedvező színben feltüntető filmje előzetesére tippelnek. Akárhogy is, az intézkedést Pakisztánban sem mindenki találja ésszerűnek. Wahaj-us-Siraj, a Pakisztáni Internetszolgáltatók Szövetségének munkatársa azt nyilatkozta a sajtónak, hogy egyrészt valóban igaz az, hogy a felhasználók nagy számban tiltakoznak a szerintük a vallásukat sértő videók ellen, azonban ha a kormány erőszakkal blokkolja a népszerű oldalakat, az emberek nem fogják használni az internetet.

Magát a YouTube-ot egyébként eddig már két ország, Thaiföld és Törökország hatóságai is elzárták egy időre országuk polgárai elől. Thaiföldön akkor még nyílt katonai diktatúra volt, az Európai Unió tagságára pályázó Törökország esete azonban érdekesebb. Ők azért blokkolták az oldalt, mert a modern Törökország alapítójának számító Kemal Atatürk-öt homoszexuálisnak beállító videók jelentek meg rajta. Ez közvetve rávílágít arra a pozitív szerepre, amelyet a szabad világháló játszhat a globalizálódó világban: a törököknek ugyanúgy segíthet megszabadulni egyes őket béklyózó tabuktól (pl. Atatürk és dogmáinak kritikátlan bálványozása), ahogyan a diktatúrákban is médiuma lehet a demokratikus ellenzéknek, vagy éppen vallási dogmatizmustól béklyózott társadalmakban a másként gondolkodóknak.