A McAfee szoftverbiztonsági cég egy olyan kísérletet végzett el tíz országban, amelynek keretében az alanyoknak mindenfajta spam-szűrőt ki kellett kapcsolniuk számítógépükön, ezután pedig összeszámolták a beérkezett kéretlen leveleket.
Az egyhónapos kísérletben összesen 50 személy vett részt, országonként öt. A legtöbb kéretlen e-mailt, összesen 23 233-at az amerikaiak kapták, míg a legkevesebb spam a németeknek érkezett.
Íme a teljes lista:
USA – 23 233
Brazília – 15 856
Olaszország – 15 610
Mexikó – 12 229
Nagy-Britannia – 11 965
Ausztrália - 9214
Hollandia - 6378
Spanyolország - 5419
Franciaország - 2597
Németország - 2331
A fenti adatok alapján elég egyértelmű, hogy a globális spam-helyzet nem látszik javulni, az igazán komoly gondot azonban az jelenti, hogy a kéretlen üzenetek jelentős része nem csupán kellemetlenséget, hanem egyúttal veszélyt is jelenthet a fogadónak. A McAfee szerint például a kísérletben kapott elektronikus levélszemét 8 százaléka úgynevezett phishing adatlopó kódokat tartalmazott, amelyek segítségével illetéktelenek megszerezhetik mások bizalmas adatait, beleértve bankszámla- és hitelkártya-információkat is.
A phishing elszaporodása mellett a másik napjainkban zajló folyamat a spam-ek szakosodása: a kéretlen reklámüzenetek legnagyobb része mostanában előre garantált hiteleket és vonzó hitelkártyákat hirdet, de gyakoriak az egészségügyi szolgáltatásokat, prostitúciót és pornográfiát, ingyenes termékeket és oktatást reklámozó spam-ek is.
Dave De Walt, a McAfee vezérigazgatója a kísérlettel kapcsolatban a sajtónak kifejtette, hogy a világ minden részén élő és a legkülönbözőbb háttérrel rendelkező résztvevőket egyformán elborzasztotta az általuk kapott kéretlen üzenetek irdatlan mennyisége. De Walt szerint a jelenség sohasem lesz teljesen kiirtható, így mindenkinek meg kell tanulnia együtt élni vele és a megfelelő eszközökkel felvenni ellene a harcot.