Ünnepélyesen aláírták a Galileo dossziét

MTI Sajtóadatbank, 2008. július 10. 10:02

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament (EP) elnöke, valamint a soros francia EU-elnökséget képviselő Jean-Pierre Jouyet, az európai ügyek minisztere ünnepélyesen aláírta szerdán Brüsszelben a Galileo műholdas távközlési rendszer megteremtéséről szóló, áprilisban elfogadott szabályozás dossziéját.

Mivel Pöttering kiemelten fontos programnak minősítette a Galileót, kérésére az aláírási ceremóniát nem a szokás szerinti protokollszobában, hanem a plenáris ülésteremben tartották.

A Galileo-programról Barsiné Pataky Etelka néppárti EP-képviselő készítette a plénum elé került jelentést, amely a navigációs rendszer kiépítéséről és kereskedelmi üzemeltetési fázisairól szól. A pontos helymeghatározást biztosító navigációs rendszer a közlekedés mellett hasznosítható lehet biztonsági területen, a határvédelem, illetve a katasztrófavédelem munkájában, de a környezetvédelemben és a mezőgazdaságban is.

Az infrastruktúra kifejlesztése a jelenlegi legnagyobb európai közös beruházás, egyben Európa első közös infrastrukturális projektje. A jelentés emlékeztetett arra, hogy program új munkahelyeket ígér, a kutatás-fejlesztésbe fektet forrásokat, valamint számol a kis- és középvállalkozások aktív részvételével.

- Az európai globális navigációs műholdrendszer programja nem egyik vagy másik tagállam, nem egyik vagy másik iparvállalat ügye, hanem "made in Europe" program - hangsúlyozta Barsiné Pataky Etelka, a Galileo-program jelentéstevője, még áprilisban, a témáról folytatott strasbourgi EP-vitában.

Az előterjesztés szerint 2013-ra üzemkész lehet az európai műholdas navigációs rendszer, a Galileo. A teljes programra 3,4 milliárd euró jut az EU költségvetéséből.

Az európai globális navigációs műholdrendszer (GNSS) két programból áll: az Egnosból és a Galileóból. Az Egnos (European Geostationary Navigation Overlay Service) olyan regionális rendszer, amely a GPS-jeleket használja újra, és további jelekkel javítja a műholdas navigáció teljesítményét. A Galileo pedig harminc műhold és az ehhez kapcsolódó földi irányító infrastruktúra összessége. A polgári célokra tervezett, anyagi haszonnal is kecsegtető projekt a tervek szerint versenyképes alternatívát jelenthet az amerikai GPS-szel szemben.